Preposlať Gammatech Durabook S15C

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Gammatech Durabook S15C

06.10.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Odolné notebooky ponúkajú v poslednej dobe okrem byteľného šasi stále častejšie aj výkonný hardware, väčšina z nich ale stále zápasí s pomerne obmedzenou mobilitou a v neposlednom rade tiež s faktom, že sa na ne takpovediac \"nedá pozerať\". To druhé síce asi nebude vadiť v armáde, ktorá bola donedávna takmer výhradnou doménou tohto typu prostredia, avšak vzhľadom k tomu, že si odolné notebooky pozvoľna hľadajú cestu aj k bežným užívateľom, začína otázka ich vzhľadu naberať na význame. Jedným z prvých výrobcov, ktorý vzal túto skutočnosť na vedomie, je americká spoločnosť Gamma, ktorá tento rok doplnila svoju outdoorovú radu Durabook o zaujímavý model, ktorý je síce ako sa patrí odolný, avšak nemieni kvôli tomu robiť ústupky ani v oblasti vzhľadu, ani po stránke technickej výbavy.

 

Gammatech Durabook S15C

Rovnako ako jeho predchodcovia robí aj tento Durabook s označením S15C česť svojmu menu - jeho zo zliatiny horčíka vyrobené šasi totiž vydrží naozaj veľa. Napríklad až 26 pádov z výšky viac ako trištvrte metra, čo zodpovedá armádnej norme MIL STD 810G, ktorú tento prístroj spĺňa aj otázke zabezpečenia harddisku a displeja proti teplotným a iným šokom. Problémy tomuto modelu nerobí ani voda či prach v klávesnici alebo touchpade, čo je presne to, čo by ste asi od odolného notebooku očakávali. Zároveň mu ale nechýba ani istá dávka elegancie a štýlu - ako je vidieť na sprievodných fotografiách, nejde o žiadnu neforemnú pogumovanú krabicu a keď si odmyslíte o niečo väčšie rozmery 370 x 276 x 37,5 - 40 mm a 3 kilogramy váhy, podobá sa vlastne Durabook "normálnym" notebookom, čo u nemalého percenta podobne zameraných prístrojom stále ešte nie je veľmi bežným javom. 

 

Gammatech Durabook S15C

Gammatech Durabook S15C

Tiež opis technickej výbavy tohto notebooku zahájime takpovediac zvonku, presnejšie povedané u LCD displeja s 15.6 palcovou uhlopriečkou, ktorý má v základnej verzii HD rozlíšenie 1366 x 768 pixelov, za príplatok si ale môžete zaobstarať dokonca Full HD obrazovku, čo sa opäť u odolných notebookov len tak nevidí. V podobnom garde sa nesie aj výbava skrytá pod kapotou, ktorej v najvyššej verzii dominuje silný štvorjadrový procesor Intel Core i7-620M s výkonom 2.66 GHz, v lacnejších variantoch sú potom pripravené dvojjadro Intel Core i3-380M a Intel Core i5-560M a ako posledná možnosť je k dispozícii jednojadrový procesor Intel Pentium P6200, disponujúci ešte príjemne vysokým výkonom 2.13 GHz a 3 MB vyrovnávacej pamäte. Podobná sloboda voľby panuje aj u pamäte operačnej, ktorú možno vyskrutkovať až na 8GB a tak jediným stabilným členom tejto zostavy zostáva integrovaná grafika Intel HD, pretože aj u harddisku je možné voliť z rôznych kapacít od 250 až po 500 GB. Miesta sa našlo dosť aj na optickú mechaniku a záleží len na vás, či si vyberiete bežnú DVD napaľovačku alebo siahnete po vymykanejšej Super Multi či dokonca Blu-ray mechanike. 

 

Gammatech Durabook S15C

Gammatech Durabook S15C

Dôvod k sťažnostiam nebudú mať majitelia týchto obrnencov ani po stránke konektivity, k dispozícii tu totiž budú mať hneď tri USB porty a jeden VGA port, nechýba ani konektor mikrofónu a slúchadiel, rovnako ako DC-vstup, FireWire a slot pre karty Express Card vo veľkosti 34 i 54 mm. Pripojenie k internetu je realizované jednak káblami cez Ethernet, využiť možno ale aj štvorpásmovú WiFi a ako voliteľné príslušenstvo je ponúkaný aj 3G modul, sprevádzaný zabezpečeným slotom na SIM kartu. Miesto zostalo aj na Bluetooth vo verzii 2.1, takže snáď jediné, čo by tu vzhľadom k outdoorovému zameraniu notebooku mohlo niekomu chýbať, je GPS, okrem ktorej chýba tiež napríklad HDMI port. Zato sa môžete tešiť na 1,3 Mpix webkameru alebo dva 1,5 wattové reproduktory. Poznáte to, človek nemôže mať všetko. 

 

Gammatech Durabook S15C

Posledný odsek venujeme ako obvykle batérii, ktorá je opäť k dispozícii vo viacerých, presnejšie povedané v dvoch verziách - okrem slabšej šesťčlánkovej s kapacitou 4400 mAh si možno zvoliť aj silnejšiu s 9 článkami. Ako sa to má s výdržou týchto akumulátorov, výrobca vo svojich materiáloch nezmienil, zato však vieme, že disponujú technológiou Smart Battery Calibration, ktorá by mala pomôcť zabrániť ich poškodeniu pri opakovanom nabíjaní a z toho plynúcim energetickým stratám. Súhrnne povedané môžeme odolný notebook Gammatech Durabook S15C označiť za pomerne vydarený prístroj, ktorý by mohol byť priekopníkom snahy otvoriť tento segment i širšej zákazníckej verejnosti. V tom by mu mohla pomôcť aj pomerne priaznivá cena, ktorá sa podľa zvoleného procesora a ďalšej výbavy pohybuje od 1427 až po 1747 dolárov, teda v prepočte zhruba medzi 1 061 a 1 299 €, čo nie je v porovnaní s inými rovnako zameranými modelmi vôbec zlá čiastka. Na slovenskom trhu ho síce zatiaľ nestretnete, jeho prípadný predajný úspech by ale mohol inšpirovať aj niektorého ďalšieho výrobcu, ktorí to do našich zemepisných končín bude mať bližšie. Z nášho pohľadu sa dá už len dodať - "len tak ďalej". 

 

Technické parametre notebooku Gammatech Durabook S15C:

Rozmery: 370 x 276 x 37,5 - 40 mm
Hmotnosť: 3 kg s 6-článkovou a 3,2 kg s 9-článkovou batériou

Procesor: Intel Core i3-380mm (výkon 2.53 GHz na jadro, 3 MB cache) / Intel Core i5-560M (výkon 2.66 GHz na jadro, 3 MB cache) / Intel Core i7-620mm (výkon 2.66 GHz na jadro, 4 MB cache) / Intel Pentium P6200 (výkon 2.13 GHz, 3 MB cache)

Čipová sada: Intel HM55 Express, až 8 GB DDR3 RAM
Displej: 15.6 "LCD, rozlíšenie 1366 x 768 alebo voliteľne Full HD 1920 x 1080 pixelov

Konektivita: 3 x USB 2.0, VGA port, slot pre karty Express Card 34 a 54 mm, audio konektory, sériový port, DC vstup, FireWire, gigabitový Ethernet, štvorpásmová WiFi, Bluetooth 2.1 + EDR, voliteľne 3G modul so slotom na SIM kartu

Harddisk: 250 - 500 GB SATA

Batéria: Li-Ion 6článková 4400 mAh alebo 9-článková 6600 mAh, technológia Smart Battery Calibration proti poškodeniu batérie pri nabíjaní

Ďalšia výbava: optická mechanika Dual Layer DVD, prípadne DVD Super Multi alebo Blu-ray mechanika, dva 1.5 W stereo reproduktory, čítačka pamäťových kariet SD / MMC / MS a MS Pro, čítačka Smart Card, 1.3 Mpix webkamera, odolné telo z horčíkovej zliatiny - odolnosť proti pádom (z výšky až 76 cm) a nárazom (norma MIL-STD-810G), proti prachu a vlhkosti, proti náhlym zmenám teploty

Software: operačný systém Windows 7 Professional
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Gammatech Durabook S15C


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.