Preposlať BlackBerry PlayBook

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BlackBerry PlayBook

31.05.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Zvesti o tom, že sa do segmentu tabletov chystá vykročiť aj spoločnosť RIM, známa ako výrobca mobilných komunikátorov BlackBerry, sa svetom prenosných počítačov šírili už od sklonku minulého leta a mohli ste si o nich prečítať aj na našom portáli. Až tento rok na jar ale dostala táto problematika jasnejšie obrysy a až v apríli sa zariadenie, označovanej pôvodne ako BlackPad, začalo predávať, ale už pod novým názvom PlayBook. Okrem mena sa toho dosť zmenilo aj po technickej stránke a tak sa dnes k prvému tabletu značky BlackBerry vrátime a všetko si podrobne zhrnieme.

 

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

Začať treba už u fyzických parametrov, kde sa najprv hovorilo o 7-palcový zariadení, aby sa potom objavili informácie, že Kanaďania chystajú 9,7 palcového konkurenta iPadu. Nakoniec ale platí prvý variant, ostatne do tela s rozmermi 193 x 130 x 10 mm a váhou 425 gramov by sa väčšia obrazovka ani nezmestila. Čo ale rozhodne prekvapí, je vysoké rozlíšenie 1024 x 600 pixelov, ktoré by sme predsa len čakali skôr u väčšieho prístroja. Jedná sa však o prekvapenie naskrz pozitívne, čo platí aj o dvojjadrovom procesore Nvidia Tegra 2, zloženom z dvoch jadier ARM Cortex A9 o výkone 1 GHz a doplnenom o 1 GB operačnej pamäte. Táto pohonná jednotka by navyše mala zvládať aj multitasking, ktorý však možno vypnúť a znížiť tak energetickú náročnosť prístroja.

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

Skrátka a dobre, BlackBerry PlayBook klame telom a v nenápadnej karosérii skrýva skutočného obra. Je to vidieť aj na veľmi dobrej konektívnej výbave, ktorá vedľa microUSB portu číta aj MiniHDMI port alebo populárny 3.5 mm audio konektor, nehovoriac o viac než bohatom bezdrôtovom portfóliu, kde nájdete ako Bluetooth 2.1 + EDR, tak štvorpásmovú WiFi aj modul pre pripojenie k 4G sieťam. Pre o niečo staršie 3G siete možno potom prostredníctvom služby BlackBerry Enterprise Server využiť ktorýkoľvek komunikátor BlackBerry ako modem, navyše možno tieto mobilné telefóny vďaka funkcii BlackBerry Bridge s tabletom aj synchronizovať. Pre volanie ako také síce asi každý využije radšej práve niektorý z ostružinových mobilov než samotný tablet, avšak aj PlayBook padne dobre do ruky, aj vďaka zadnému krytu, ktorý je opatrený povrchom soft-touch, podobným gume. Niečo podobné bývalo k videniu napríklad u starších telefónov Sony Ericsson.

 

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

Ak sa vzhľadom na prítomnosť HDMI portu pýtate na možnosť prehrávania HD alebo dokonca Full HD videí, je odpoveď tiež kladná, videá možno navyše natáčať na integrovaný 5 Mpix fotoaparát na zadnej strane prístroja, kým vpredu na vás vykukne 3 Mpix webkamera pre videohovory. Je až prekvapujúce, čo všetko sa do tak malého tela podarilo kanadským vývojárom vtesnať a to sme sa ešte nedostali k softvéru. Jeho základom je z mobilných telefónov známy operačný systém BlackBerry OS, ktorý je upravený pre potreby tabletov a ponúka napríklad webový prehliadač BlackBerry Browser alebo podporu pre HTML5 a Flash Player 10.1, takže sa môžete tešiť nielen na rýchle, ale aj kvalitné surfovanie po internete.

 

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

Ešte zaujímavejšou informáciou je ale schopnosť tohto operačného systému pracovať s aplikáciami pre Google Android, čo bolo pre vývojárov RIM neľahkou úlohou. Všetky zariadenia s Androidom totiž majú špecifické tlačidlá, pomocou ktorých sa daná aplikácia ovláda. Avšak aj tento problém sa nakoniec predsa len podarilo vyriešiť a aj keď na fotografiách PlayBooku žiadne tlačidlá vidieť nie sú, mal by si model poradiť s všetkými aplikáciami určenými pre Android vo verzii 2.3 Gingerbread. Vzhľadom k tomu, že tablet sám o sebe nemá aplikácie pre e-mail, kalendár aj adresár, čo mu v prvých recenziách bolo s ohľadom na povestnú kancelársku kvalitu mobilov BlackBerry vytýkané, je táto "výpomoc" od Googlu určite viac než vítaná. Viac ako 3 tisíc aplikácií možno ale čerpať aj zo služby BlackBerry App World, ktorú výrobca spustil špeciálne pre PlayBook.

 

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook

Prvý tablet z dielne BlackBerry sme dostatočne vychválili a tak prichádza čas odpovedať na asi ten najzásadnejší dotaz - ako sa to má s dostupnosťou tejto novinky? Oficiálne uvedenie na trh si PlayBook odbil síce už koncom apríla, ale ak už teraz šustíte bankovkami, vedzte, že v našich zemepisných šírkach si ešte pár mesiacov počkáme, ostatne ako takmer vždy. Doteraz zverejnené informácie hovoria o tom, že na začiatku júna sa tablet začne predávať vo Veľkej Británii, kde na neho ale nejakú chvíľu budú mať exkluzivitu mobilní operátori, do SR by potom podľa optimistických odhadov mohol doraziť zhruba ku koncu prázdnin. Cena sa bude líšiť podľa zvoleného množstva nerozšíriteľnej internej pamäte - za najlacnejšiu verziu s 16 GB žiada RIM sumu 499 dolárov (cca 340 €), verzia s 32 GB vás vyjde na 599 dolárov (niečo málo cez 408 €) a napokon za už relatívne luxusných 64 GB úložného priestoru zaplatíte 699 dolárov (cca 476 €).  

 

Technické parametre tabletu BlackBerry PlayBook:

* Rozmery: 193 x 130 x 10 mm
* Hmotnosť: 425 gramov
* Procesor: Nvidia Tegra 2 (dve jadrá ARM Cortex A9), výkon 1 GHz, 1 GB RAM
* Displej: 7 "multidotykový TFT, rozlíšenie 1024 x 600 pixelov

* Konektivita: microUSB, MiniHDMI port, 3.5 mm audio jack, WiFi 802.11 a / b / g / n, Bluetooth 2.1 + EDR, 3G či 4G modul

* Pamäť: 16 / 32 / 64 GB internej pamäte, bez možnosti rozšírenia
* Batéria: Li-Ion 5300 mAh, výdrž až 10 hodín prevádzky

* Multimédiá: 5 Mpix zadnej fotoaparát s natáčaním Full HD videí, predné 3 Mpix webkamera s možnosťou natáčania HD videí a využitím pre videohovory, na tabletu možno prehrávať až Full HD

* Ďalšia výbava: A-GPS s mapami Bing a elektronickým kompasom, možnosť synchronizácie tabletu s ktorýmkoľvek mobilným komunikátorom BlackBerry (funkcia BlackBerry Bridge), telefóny možno využiť aj ako modemy (cez BlackBerry Enterprise Server), procesor zvláda multitasking (je možné vypnúť)

* Software: operačný systém BlackBerry Tablet OS, až 3000 aplikácií na stiahnutie cez BlackBerry App World, webový prehliadač BlackBerry Browser s podporou pre HTML5 a Adobe Flash 10.1, možnosť využitia aplikácií pre Google Android 2.3 Gingerbread, organizačné funkcie (budík, poznámky, plánovač)

 

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku BlackBerry PlayBook


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.