Preposlať BenQ R100

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BenQ R100

01.03.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Taiwanskú spoločnosť BenQ má väčšina z nás asi spojenú najmä s kvalitnými LCD monitormi a niekto si možno spomenie aj na jej mobilné angažmán v spolupráci so spoločnosťou Siemens, ktoré nakoniec neskončilo príliš úspešne. So značkou BenQ sa ale môžeme stretnúť aj vo svete prenosných počítačov, kde sa tento výrobca prezentuje už niekoľko rokov s notebookmi a netbookmi zoskupenými pod názvom Joybook. Tie sa v nabitej konkurencii síce v poslednej dobe príliš nepresadzovali, s nástupom tabletov sa ale spoločnosti BenQ naskytla možnosť, ako svoje postavenie na trhu vylepšiť. Nástrojom na dosiahnutie tohto cieľa by sa mohol stať hneď jej prvý model - desťipalcový tablet R100, ktorému sa budeme venovať v dnešnom článku.

 

BenQ R100

Zariadenie s rozmermi 267 × 173 × 14,4 mm a váhe 700 gramov bolo prvýkrát k videniu na minuloročnom veľtrhu IFA ešte s názvom nReader R100, cestu na trh však začalo až začiatkom tohto roka pod novým stručnejším menom a s charakteristikou "lacnejšie alternatívy iPadu ". Populárnemu modelu z dielne Applu, ktorý vlastne celú tabletovú mániu odštartoval, sa novinka podobne ako nemálo ďalších nových tabletov iných výrobcov podobá najmä vzhľadom, jej odporový displej, obklopený čiernym rámikom a doplnený klasickou zostavou androidových tlačidiel, je však s uhlopriečkou 10,1 palca o niečo málo väčší, a jeho rozlíšenie 1024 x 600 pixelov je naopak nepatrne nižšie.  

 

BenQ R100

BenQ R100

Čo sa týka pohonu, siahli vývojári BenQ po ARM procesore Samsung S5PC100, taktovanom na frekvencii 833 MHz, ktorému sekunduje 512 MB operačnej pamäte. O grafike sa BenQ zatiaľ bližšie nezmienil, zato však vieme, že vnútorná flashová pamäť má nepríliš vysokú kapacitu 8 GB, ktorú však môžete navýšiť pamäťovými kartami SD, SDHC a aj SDXC, čo je v porovnaní s iPadom jednoznačná výhoda. Lepšie je na tom BenQ R100 aj v oblasti konektivity, kde okrem USB portu ponúkne tiež HDMI konektor a 3.5 mm audio jack. K internetu sa možno pripojiť cez WiFi s trojpásmovým pokrytím a okrem Bluetooth by mal byť k dispozícii aj 3G modul, aj keď zatiaľ nie je jasné, či bude v základe alebo ako voliteľné príslušenstvo. Tešiť sa môžete aj na VGA webkameru doplnenú jedným 1W reproduktorom.  

 

BenQ R100

BenQ R100

Keď už sme spomenuli HDMI port, dodajme, že podľa tvrdenia BenQ by si tablet R100 mal poradiť aj s prehrávaním HD videí, ďalším potešujúcim údajom je potom prítomnosť operačného systému Google Android 2.2 Froyo a hlavne výdrž batérie. Tá by podľa zverejnených informácií mala činiť až 12 hodín, teda o 2 hodiny viac než pri iPade, v úspornom režime by údajne mala dosiahnuť až 16 hodín. Ak to teda zhrnieme, predstavuje prvý tablet značky BenQ voči dnes už kultovému modelu od Applu veľmi dobrú alternatívu, prehráva s ním totiž snáď len v oblasti displeja. V konkurenčnom boji by mu mala pomôcť aj priaznivá cena, ktorá by na Taiwane a v Číne, kde bude model v predaji najskôr, mala predstavovať približne osminu sumy, s ktorou v minulom roku štartoval iPad. Ako pridanú hodnotu navyše dostanete ešte proprietárny softvér priamo od BenQ, ktorý sa postará o jednoduchú správu a prehrávanie hudby a videa, rovnako ako elektronických kníh.

Když už jsme zmínili HDMI port, dodejme, že podle tvrzení BenQ by si tablet R100 měl poradit také s přehráváním HD videí, dalším potěšujícím údajem je pak přítomnost operačního systému Google Android 2.2 Froyo a hlavně výdrž baterie. Ta by dle zveřejněných informací měla činit až 12 hodin, tedy o 2 hodiny více než u iPadu, v úsporném režimu by údajně mělo být dosaženo až 16 hodin. Pokud to tedy shrneme, představuje první tablet značky BenQ vůči dnes již kultovnímu modelu od Applu velmi dobrou alternativu, prohrává s ním totiž snad jen v oblasti displeje. V konkurenčním boji by mu měla pomoci i příznivá cena, která by na Tchajwanu a v Číně, kde bude model v prodeji nejdříve, měla činit zhruba osminu sumy, s níž v loňském roce startoval iPad. Jako přidanou hodnotu navíc dostanete ještě proprietární software přímo od BenQ, který se postará o snadnou správu a přehrávání hudby a videa, stejně jako elektronických knih.

 

Technické parametre tabletu BenQ R100:

* Rozmery: 267 × 173 × 14,4 mm
* Hmotnosť: 700 gramov
* Procesor: Samsung S5PC100, výkon 833 MHz, 512 MB RAM
* Displej: 10.1 "odporový dotykový TFT, rozlíšenie 1024 x 600 pixelov

* Konektivita: microUSB port, HDMI port, 3.5 mm audio jack, WiFi 802.11 b / g / n, Bluetooth 2.1 + EDR, voliteľne 3G modul

* Pamäť: 8 GB Flash, podpora SD, SDHC a SDXC kariet
* Batéria: Li-Ion, výdrž 12 - 16hodin
* Ďalšia výbava: 0.3 Mpix webkamera, integrovaný 1W reproduktor, polohový senzor
* Software: operačný systém Google Android 2.2 Froyo, čítačka e-kníh


 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku BenQ R100


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.