Preposlať Asus U30JC

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Asus U30JC

26.08.2010 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

O technológii Nvidia Optimus, ktorú známy výrobca dedikovaných grafických kariet uviedol na trh začiatkom tohto roka s cieľom zabezpečiť bezproblémové fungovanie svojich produktov v notebookoch postavených na hardvéri od Intelu, ste si u nás mohli prečítať už pred časom, rovnako ako o tom, že prvým z veľkých hráčov v oblasti prenosných počítačov, ktorý sa odvážil túto novinku využiť, sa stala spoločnosť Asus. Že sa taiwanskej firme experiment zrejme vyplatil, dosvedčujú ďalšie modely s touto technológiou, ktoré z jej dielne postupne vychádzajú. Jeden z nich, nesúci označenie U30JC, si bližšie ukážeme v dnešnom článku.

Asus U30JC

Notebook s rozmermi 328 x 238 x 20-30 mm a váhe rovné 2 kilogramy už na prvý pohľad patrí medzi to lepšie z ponuky Asusu - 13,3 palcový displej s HD rozlíšením 1366 x 768 pixelov a LED podsvietením je totiž zasadený do atraktívneho šasi využívajúceho v nemalej miere brúsené hliníkové plechy. K tzv. unibody konštrukcii, akú poznáme z populárnych MacBookov Pro, má síce telo prístroja ďaleko, avšak najmä takmer celokovové horné veko pôsobí skutočne pevným dojmom. Nie že by sa snáď displej pod tlakom zhora vôbec neprehýbal, hliníkový plech rozhodne nie je všemocný, môžeme ale od neho rozhodne očakávať väčšiu odolnosť, a tiež jeho čistý a brúsený povrch pôsobí v záplave pestrofarebných alebo aj textúrovaných plastov iných modelov ako svieži vánok, ktorý dáva tušiť, že decentný dizajn ešte zo sveta notebookov nezmizol.

Asus U30JC

Asus U30JC

Spodná časť notebooku už bola vyrobená z normálneho plastu, ale aj ten je vo všetkých svojich častiach veľmi pevný a jediné miesto, kde je snáď ochotný sa pod tlakom máličko prehnúť, sa nachádza nad umiestnením ventilátora. Stabilitu notebooku zaisťuje štvorica gumových nožičiek, pričom ďalšie dve nájdete ešte na vymeniteľnej batérii, ktorá sa do prístroja zasúva klasicky horizontálne do drážok v zadnej časti. Displej pridržiavajúci dvoma menšími kĺby sa dá otvoriť do dostatočného uhla cca 140 stupňov, a snáď jediné, čo by sa mu dalo vytknúť, je jeho lesklý rám, ktorý jednak vzhľadom k celkovej koncepcii notebooku, kde nenájdete žiadnu ďalšiu vyložene lesklú plochu, pôsobí trochu disonantný a hlavne priťahuje prach, o odtlačkoch prstov nehovoriac.

Asus U30JC

Základňa notebooku bola vyrobená z kombinácie matného strieborného plastu a nedá sa rozhodne povedať, že by bola preplnená, pretože všetko, čo tu nájdeme, je nenápadné tlačidlo Power hneď pod pravým kĺbom displeja, a ďalej klávesnica a touchpad. Klávesnica je pojatá veľmi moderne s oddelenými klávesmi, ktorých povrch je rovný a príjemne zdrsnený. Zvláštne popisy spojené s funkciou Fn boli spracované vo svetle modrej farbe a tá ich veľmi dobre opticky odlíši, bez toho aby pôsobila nejako rušivo. Touchpad pracuje určite lepšie ako u celého radu iných notebookov, ale možno by dosť užívateľov uvítalo nahradenie jednoliateho kolískového tlačidla štandardnou dvojicou samostatných, ktorých odozva by sa neodvíjala od toho, v ktorom mieste ju stlačíte.

Asus U30JC

Presuňme sa teraz k hardvérovej zostave, ktorú nájdete pod kapotou a ktorej v najvyššej konfigurácii dominuje dvojjadrový procesor Intel Core i7-620mm so 4 MB vyrovnávacej pamäte Smart Cache a s výkonom 2.66 GHz, ktorý sa vďaka technológii TurboBoost dá zdvihnúť až na výborných 3.3 GHz pri zaťažení oboch jadier. K dispozícii sú aj lacnejšie procesory radu Intel Core i5 a Intel Core i3, napospol patria do platformy s kódovým označením Arrandale, pričom partnerom každého z nich je vždy čipová sada Intel HM55 Express a operačná pamäť DDR3 s kapacitou až 4 GB a frekvenciou 1066 MHz. Ako úložný priestor funguje až 640 GB harddisk a poslednou podstatnou hardvérovou položkou je DVD-RAM mechanika a tiež reproduktory Alltec Lansing s technológiou SRS Premium Sound.

Asus U30JC

Asus U30JC

Ako ste si určite všimli, vynechali sme otázku grafiky, a to úplne zámerne, aby sme mohli stručne popísať, ako vlastne funguje spomínaná technológia Nvidia Optimus. Dodávateľom obrazového krmiva pre displej je totiž jednak integrovaná grafika Intel GMA HD, ale aj dedikovaná karta Nvidia GeForce 310M, pričom zásluhou novej technológie je možné medzi oboma jednotkami ľahko prepínať, o čo sa postarajú špeciálne ovládače. Tie by mali rozpoznať, či aj konkrétne spustená aplikácia potrebuje k svojej činnosti výkon vyššie spomínanej dedikovanej grafiky, či už pre účely renderovania či prehrávania videa. Ak áno, je následne táto jednotka prebudená zo spánku a sú jej zverené dané výpočtové úkony, pričom ale integrovaný čip Intel HD je stále využitý ako kontrolná jednotka. Vďaka tomu užívateľ pri práci s počítačom vôbec nič nespozná, len sa dočká vyššieho výkonu, a až pominie jeho potreba, dedikovaná grafika sa zase uspí a všetku prácu na svoje bedrá opäť prevezme integrované jadro Intelu. Snáď jediným malým problémom tohto riešenia je fakt, že dedikovaná karta si aj vo "spiacom" podtaktovanom berie určité množstvo energie, takže veľké úspory tu moc nečakajte.

Asus U30JC

Pomerne štandardne vyzerá konektívna výbava prístroja, kde okrem 3 USB portov nájdete aj po jednom VGA a HDMI rozhranie a samozrejme konektor pre slúchadlá a mikrofón. Úplne tu chýba modem, takže pre pripojenie k internetu slúži buď gigabitový Ethernet alebo trojpásmová WiFi, za bezdrôtové technológie je tu ešte k dispozícii tiež Bluetooth a voliteľne tiež WiMAX, za ktorý si samozrejme priplatíte. Z ďalších vymožeností spomeňme ešte 0.3 Mpix webkameru s integrovaným mikrofónom alebo čítačku pamäťových kariet 4-v-1. Keďže sme už vyššie písali o potenciálne vyššej energetickej náročnosti prístroja, tak asi príliš neprekvapí, že ako napájací zdroj je už v základnej výbave k dispozícii 8-článková batéria s kapacitou 5600 mAh, ktorá by na jedno nabitie mala zabezpečiť až 9,5 hodín prevádzky.

Asus U30JCŠtýlový a pritom výkonný notebook Asus U30JC sa predáva už aj na slovenskom trhu, a to s operačným systémom Windows 7 Professional, nájsť sa dajú aj verzie s Windows 7 Ultimate 64-bit. Cena prístroja sa u silnejších konfigurácií s procesormi radu Intel Core i7 pohybuje okolo 1 000 €, slabšie verzie sú zhruba o 120 až 160 € lacnejšie.

 

 

 

Technické parametre notebooku Asus U30JC:

 

* Rozmery: 328 x 238 x 20-30 mm
* Hmotnosť: 2 kg

* Procesor: Intel Core i3 / i5 / i7, najvyššia konfigurácia Intel Core i7-620mm (výkon 2.66 GHz / 3.3 GHz s technológiou TurboBoost, 4 MB vyrovnávacej pamäte Smart Cache)

* Čipová sada: Intel HM55 Express, až 4 GB DDR3 RAM 1066 MHz

* Grafika: Intel GMA HD Nvidia GeForce 310M, možnosť jednoduchého prepínania vďaka technológii Nvidia Optimus

* Displej: 13.3 "TFT, rozlíšenie HD 1366 x 768 pixelov, LED podsvietenie

* Konektivita: 3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio vstup / výstup, gigabitový Ethernet, WiFi 802.11 b / g / n, Bluetooth 2.1 EDR, voliteľne WiMAX

* Harddisk: až 640 GB

* Ďalšia výbava: čítačka pamäťových kariet 4-v-1 (SD, MMC, MS, MS Pro), 0.3 Mpix webkamera s integrovaným mikrofónom, 2 reproduktory Alltec Lansing SRS Premium Sound

* Software: Windows 7 Professional / Windows 7 Ultimate 64-bit
* Batéria: Li-Ion 8-článková 5600 mAh, výdrž až 9,5 hodín prevádzky
 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Asus U30JC


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.