Preposlať Apple iPad mieri na český trh

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Apple iPad mieri na český trh

25.11.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Zatiaľ čo v posledných týždňoch a mesiacoch sme sa zaoberali predovšetkým rastúcim počtom nových tabletov, s ktorými postupne prichádzajú veľkí aj menší výrobcovia a roztáčajú tak tohtoročnú tabletovú mániu do ešte vyšších obrátok, v dnešnom článku sa vrátime späť na štart k modelu, ktorý to vlastne všetko začal . Populárna Apple iPad by sa totiž v budúcom týždni mal konečne začať oficiálne predávať aj v Česku a navyše prichádza s kompletnou českou lokalizáciou a slušným riadkom ďalších vylepšení. Čoho sa konkrétne týkajú, sa vám pokúsime stručne načrtnúť nižšie.

 

Apple iPad mieri na český trh

Zatiaľ čo na americkom trhu si iPad svoju premiéru odbil už v apríli a do západnej Európy a ďalších krajín dorazil v máji, Slovensko prišlo na rad až teraz - podľa doteraz známych informácií by mal byť predaj iPadu zahájený v utorok 30.novembra, teda aspoň oficiálne. Populárny tablet možno totiž v našich zemepisných šírkach zakúpiť už niekoľko mesiacov - niektorí internetoví predajcovia totiž nechceli čakať na oficiálne zahájenie predaja a preto zariadení s logom nahryznutého jablka dovážajú zo štátov, kde sa už predáva. Ak ste si ale s kúpou počkali až doteraz, vedzte, že sa je na čo tešiť.

 

Apple iPad mieri na český trh

Na prvom mieste v zozname vylepšení, ktoré sú pre oficiálne začatie predaja iPadu pripravené, figuruje bezpochyby kompletne česká lokalizácia prístroja. Tá je súčasťou novej verzie operačného systému Apple IOS 4.2, ktorú spoločnosť Apple uvoľnila do predaja na začiatku tohto týždňa. Okrem kompletného počeštenia všetkých ponúk a popisov v užívateľskom menu sa tak môžete tešiť aj na jednoduché zadávanie českých znakov na virtuálnej klávesnici.

Apple iPad mieri na český trh

Okrem toho, že sa iPad naučil po česky, dostalo sa mu s novou verziou operačného systému aj ďalšieho a možno ešte významnejšieho doplnku, a to podpory pre multitasking, ktorej absencia bola jednou z mála vecí, ktoré boli u iPadu kritizované. Práca s niekoľkými programami zároveň tak už pre elegantný prístroj nie je žiadnym problémom. Stlačením navigačného tlačidla sa teda aplikácie v novej generácii IOS nezatvárajú, ale iba schovávajú na pozadí. Ak budete niektorú z nich chcieť opäť aktivovať, stačí rovnaké tlačidlo stlačiť dvakrát rýchlo za sebou.

Apple iPad mieri na český trh

Po novom si na iPadu budete môcť tiež vytvárať priečinky, do ktorých jednoducho pretiahnete napríklad aplikácie s podobným zameraním - napríklad do priečinka Správy prejdú všetky spravodajské aplikácie, do priečinka Hry všetky hry a podobne. Všetky aplikácie môžu byť rozložené až na jedenásť obrazoviek vždy po 20 aplikáciách. Vďaka zložkám sa tak do tabletu môže vojsť až 4000 aplikácií. Vylepšenia sa dočkal aj e-mail, kde sa po novom môže zobraziť došlá pošta zo všetkých vašich prihlásených e-mailových účtov.

 

Apple iPad mieri na český trh

Aby toho nebolo málo, bude iPad novo zvládať aj bezdrôtovú tlač - vďaka funkcii AirPrint možno totiž bezdrôtovo poslať na tlačiareň, čo sa Vám páči. Háčik je v tom, že zatiaľ jedinou tlačiarňou, ktorá AirPrint podporuje, vyrába HP, ďalšie značky však vraj budú podľa Applu nasledovať. Z ďalších užitočných vychytáviek je potrebné spomenúť ešte funkciu AirPlay, ktorá iPad premení v prenosný video prehrávač. Potrebujete k tomu však ešte službu Apple TV - s ňou sa iPad dokáže bezdrôtovo spojiť a následne nastreamovať akékoľvek video, fotky alebo hudbu. Opačným smerom, napríklad z počítača, to zvláda už dávno a perfektne aj s podporou českých titulkov.

 

Apple iPad mieri na český trh

Veľmi zaujímavou funkciou je aj Find My iPad - ak si tablet zaregistrujete cez službu MobileMe, môžete ho na diaľku kedykoľvek zamknúť alebo dokonca vymazať, prípadne si nechať zobraziť jeho polohu na mape. Rovnako tak ho môžete nechať treba nahlas zapípať. To sa hodí, keď ho v domácom neporiadku nemôžete nájsť. Zadarmo je len jedna z týchto možností, ak chcete využiť všetky, musíte si aplikáciu kúpiť. A keď už hovoríme o zabezpečení, potom vedzte, že posuvné tlačidlo na boku prístroja, ktoré až doteraz slúžilo k uzamknutiu otáčania displeja, novo úplne stíši zvuk tabletu. Ponuka so zámkom displeja je teraz umiestnená v menu otvorených aplikácií.

Apple iPad mieri na český trh

Či sa Apple iPad, ktorého dátové služby by u nás mal pokryť operátor O2, začne u akreditovaných predajcov Apple, ako sú potrebné iStyle alebo iWorld, predávať už s novou verziou operačného systému, ktorá by údajne mala priniesť až stovku drobných vylepšení vrátane schopnosti preladiť sa na zimný čas, zatiaľ nie je známe. Jej inštalácia je však veľmi jednoduchá - stačí pripojiť iPad k počítaču, na ktorom je nainštalovaná aplikácia iTunes, ktorá začne novú verziu IOS zadarmo sťahovať a inštalovať hneď, ako náhle bude tablet systémom počítača detegovaný. Ako bude iPad na novej platforme šliapať, by sme sa mali dozvedieť už v budúcom týždni.
 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Apple iPad mieri na český trh


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.