Preposlať Aký notebook si kúpiť?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Aký notebook si kúpiť?

15.05.2007 | Güttler Jan | Tipy, triky, rady | Komentárov: 0 |

Dnes budeme hovoriť na tému" Aký notebook si kúpiť? " a poradíme vám aký notebook si v prípade vášho záujmu zaobstarať tak, aby spĺňal vaše požiadavky a boli ste sním spokojní.

Dnes budeme hovoriť na tému" Aký notebook si kúpiť? " a poradíme vám aký notebook si v prípade vášho záujmu zaobstarať tak, aby spĺňal vaše požiadavky a boli ste sním spokojní.

Aký notebook si kúpiť?

Základnou otázkou pri kúpe notebooku, na ktorú si musíte odpovedať je na aké účely chcete notebook najviac využívať. Po zodpovedaní tejto otázky sa situácia uľahčuje pretože sú rozhodujúce dve kritériá. Prvým kritériom je mobilita, ktorá súvisí s nárokmi majiteľa notebooku. Laptopy sa využívajú predovšetkým pre prácu tak manažérsku ako pre prácu v kancelárii. Mali by ste sa zamyslieť nad tým, či váš notebook budete potrebovať viac na cestách alebo v kancelárii len s občasným"cestovným použitím".Základom je hmotnosť notebooku a výdrž batérie. Nízka hmotnosť znamená jednoduchší prenos a tým väčšiu mobilitu. Notebook s nízkou hmotnosťou môžte bez problémov a námahy využívať na cestách. Ľudia, ktorí často cestujú určite uvítajú ľahšie modely s hmotnosťou 2-2,4kg, prípadne tzv. " ultraľahké notebooky" s hmotnosťou 1,3-1,9kg. Ostatní, ktorých je väčšina sa zrejme uspokoja s druhou kategóriou s hmotnosťou 2,5 až 3,5 kg. Ultra ľahké modely sa radia medzi drahšie, ale znamenajú veľmi efektívne riešenie. Druhým kritériom je výkon, ktorí využijú najmä hráči a grafici. tento parameter však určuje aj to aká bude cenová hladina týchto laptopov, ktoré patria do kategórie najdrahších.Ďalšou nevýhodou je vyššia hmotnosť prístroja/2,7-3,5kg/ a nižšia výdrž batérií. Tento "hendikep" sa dá však ľahko vyriešiť náhradnou alebo väčšou cestovnou batériou. Najväčšími prednosťami týchto laptopov sú už spomenutý výkon a často i veľmi dobrá výbava.

Aký notebook si kúpiť?

Nový notebook je dnes možné kúpiť buď cez internet alebo v predajni. Najoptimálnejším riešením sa javí prezrieť si typy notebookov na internete, vybrať si z nich pár zaujímavých modelov a potom zájsť do predajne, kde máte možnosť si laptop vyskúšať a " mať ho v ruke". Pri výbere záleží nie len na dizajne ale tiež na kvalite prevedenia zariadenia.Môžeme uvažovať nad mnohými kritériami výberu, najpodstatnejšia je však trojica" displej-telo-klávesnica".U displejov nezáleží len na kvalite obrazu ale tiež na veľkosti rizika poškodenia displeja, keďže toto i keď neúmyselné poškodenie sa stáva veľmi často.Taktiež telo notebooku určuje akú hmotnosť bude mať notebook celý a ako bude odolný voči vonkajšiemu a vnútornému poškodeniu. pre naše pohodlie a efektivitu práce je tiež dôležité rozmiestnenie kláves a ich veľkosť.

Aký notebook si kúpiť?

Priemerná výdrž batérie notebooku je cca dve hodiny. Záleží však na režime v ktorom pracujete. Je rozdiel či pracujete, hráte sa hry, počúvate hudbu alebo sledujete video...atď. V prípade multimediálneho využitia počítajte s rýchlejším opotrebovaním batérii/udáva sa 1-1,5hod./.V prípade pracovného využitia v kancelárii môžete počítať s dlhšou výdržou /2,5-3,5hod/. Notebook ale môžete tiež používať pripojený na elektrickú rozvodnú sieť, kedy sa batérie dobíjajú permanentne. V tomto prípade pripojenia však nemožno počítať až s takou mobilitou, keďže nie na všetkých miestach sa dajú použiť elektrické zásuvky. Ďalšou možnosťou ako si predĺžiť výdrž je zaobstarať si náhradnú , najlepšie cestovnú, viac článkovú batériu, vďaka ktorej môžete pracovať až o dve hodiny dlhšie.

Aký notebook si kúpiť?

Dnešná doba kladie vysoké nároky a tak neprekvapí, že aj okolo laptopov sa objavuje stále viac príslušenstva a to najmä klávesnice, myši, numerické klávesnice, externé grafické karty a pevné disky. Moderné laptopy sa prevažne dodávajú s operačným systémom Windows , nemala by chýbať ani výbava ako iný software , predlžovací USB kábel atď. Kto by chcel uvažovať do budúcnosti, mal by si kúpiť notebook s viac jadrovým procesorom, najlepšie Intel Core 2 Duo, ktorý má vyšší výkon oproti starším modelom /a to i pri rovnakej frekvencii/ a čo je veľkým plus, menšiu spotrebu.Pre maximálne využitie sa doporučuje i integrovaná web-kamera a wi-fi.

Příklad konfigurace notebooku pro pracovní využití a občasné hraní méně náročných her:

 • Procesor: Intel Core 2 Duo T5600, frekvence 1,83 GHz 2 MB L2 cache FSB 667 MHz
 • Displej: 15,4" TFT WXGA, rozlišení 1280 x 800 bodů
 • Grafická karta: ATI Radeon X2300 se 128 MB vlastní paměti až 512 MB s HyperMemory
 • Operační paměť: 2 x 512 MB DDR2, 667 MHz
 • Pevný disk: 160 GB, 5400 RPM
 • Mechanika: DVD±RW+DL-RAM
 • Zabudované stereo reproduktory (2 W)
 • Integrovaná kamera 1,3 megapixelů
 • Síťová karta 10/100/1000 Mbit/s
 • WiFi 802.11a/b/g
 • BlueTooth 2.0
 • Hmotnost: 2,95 kg
 • Operační systém: Microsoft Windows Vista Home Premium
 • Dodávané příslušenství: Optická myš a Brašna na přenášení
Dnes budeme hovořit na téma „Jaký koupit notebook?“ a poradíme vám , jaký notebook si v případě vašeho zájmu pořídit, aby splňoval vaše požadavky a byli jste spokojení.

Aký notebook si kúpiť?

Jednou z velmi důležitých věcí při koupi nového notebooku je, zvážit, pro jaké účely bude váš nový laptop využíván. V této oblasti je situace trochu jednodušší, protože zde jsou v podstatě pouze dvě varianty. První z nich je především mobilita, která souvisí s nároky uživatele. Notebooky se používají především pro práci, jak manažerskou, tak v kanceláři. Měli by jste přemýšlet nad tím, zda váš notebook budete využívat na cestách nebo v kanceláři s občasným přesunem zařízení. Základem je zde hmotnost notebooku a výdrž baterie. Nízká hmotnost je jasným příkladem jednoduššího přenosu notebooku na libovolné místo, tak, aby jste se příliš nenamáhali a výdrž baterie udává dobu, po kterou budete moci s počítačem aktivně pracovat. Lidé, kteří více cestují, uvítají lehčí modely (2 – 2,4 kg), nejvíce však tzv. ultra-lehké notebooky (1,3 – 1,9 kg). Ti ostatní, a je jich většina, si pravděpodobně vystačí s tou zbývající váhovou kategorií (2,5 – 3,5 kg). Ultra-lehké notebooky se řadí mezi dražší, ale nejefektivnější řešení. Druhou variantou je výkon, který využijí především hráči nebo grafici. Tento parametr (výkon) však určuje i to, jaká bude cenová hladina těchto laptopů, která patří do kategorie toho nejdražšího. Další „nevýhodou“ je vyšší hmotnost přístroje (2,7 – 3,5 kg) a nižší výdrž baterií. Avšak, to se dá nahradit buďto náhradní nebo větší cestovní baterií. Největšími přednostmi těchto notebooků je již zmíněný výkon a často i velice dobrá výbava.

Aký notebook si kúpiť?

Nový notebook lze dnes koupit jak přes internet, tak osobně v kamenné prodejně. Optimální bude asi porozhlídnout se po noteboocích nejprve na internetu, vybrat si pár zajímavých modelů, a pak teprve zajít do prodejny, kde máte možnost vyzkoušet si zařízení a ohmatat si ho. Samozřejmostí je dnes při koupi dvouletá záruka a servis poskytovaný buď prodejcem nebo (v případě reklamace) výrobcem. Při výběru záleží nejenom na designu, ale také na kvalitě provedení zařízení. Můžeme uvažovat mnoho způsobů výběru, nejpodstatnějším je ale trojice hesel: displej – tělo - klávesnice. U displejů záleží nejenom na kvalitě obrazu, ale také na možnosti nechtěného (a často velice snadného) poškození. Nemůžeme také opomenout tělo celého notebooku, které určuje, jakou hmotnost bude notebook mít a jak bude odolný vůči vnějšímu či vnitřnímu poškození. Pro naše pohodlí a efektivitu práce je důležité rozmístění kláves a jejich velikost.

Aký notebook si kúpiť?

Průměrná výdrž baterie notebooku je kolem dvou hodin. Záleží však na režimu, v jakém pracujete, jestli hrajete hry, pouštíte si hudbu a video, píšete dokumenty, … atd. V případě multimediálního využití počítejte s rychlejší spotřebou baterií (udává se 1 – 1,5 hodiny). V případě pracovního využití v kanceláři můžete počítat s delší výdrží (2,5 – 3,5 hod.) Avšak notebook můžete používat i při přímém propojení s elektrickou rozvodovou sítí, kdy se baterie permanentně dobíjí. V tomto případě ale nepočítejte tolik s mobilitou, ne všude totiž najdete elektrickou zásuvku. Další možností jak prodloužit výdrž je pořídit si náhradní, nejlépe cestovní, více-článkovou baterii, díky níž můžeme pracovat až o 2 hodiny déle.

Aký notebook si kúpiť?

Dnešní doba má vysoké nároky a tak není divu, že se kolem laptopů objevuje stále více příslušenství, do kterého můžeme zařadit především klávesnice, myši, numerické klávesnice, externí grafické karty, pevné disky. Dnešní notebooky se převážně dodávají s operačním systémem Windows a neměla by chybět ani výbava jako jiný software, prodlužovací USB kabel, … atd. Kdo by chtěl uvažovat trochu do budoucna, měl by si pořídit notebook s více-jádrovým procesorem, nejlépe Intel Core 2 Duo, který má vyšší výkon oproti starším modelů (i při stejné frekvenci) a především menší spotřebu. Pro maximální využití se doporučuje i integrovaná web-kamera a wi-fi.

Příklad konfigurace notebooku pro pracovní využití a občasné hraní méně náročných her:

 • Procesor: Intel Core 2 Duo T5600, frekvence 1,83 GHz 2 MB L2 cache FSB 667 MHz
 • Displej: 15,4" TFT WXGA, rozlišení 1280 x 800 bodů
 • Grafická karta: ATI Radeon X2300 se 128 MB vlastní paměti až 512 MB s HyperMemory
 • Operační paměť: 2 x 512 MB DDR2, 667 MHz
 • Pevný disk: 160 GB, 5400 RPM
 • Mechanika: DVD±RW+DL-RAM
 • Zabudované stereo reproduktory (2 W)
 • Integrovaná kamera 1,3 megapixelů
 • Síťová karta 10/100/1000 Mbit/s
 • WiFi 802.11a/b/g
 • BlueTooth 2.0
 • Hmotnost: 2,95 kg
 • Operační systém: Microsoft Windows Vista Home Premium
 • Dodávané příslušenství: Optická myš a Brašna na přenášení

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 18

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Aký notebook si kúpiť?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.