Preposlať Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

05.03.2008 | Jan Güttler | Recenzia | Komentárov: 0 |

Mobilná grafická karta GeForce 8400M GS spoločnosti nVidia je v dnešných notebookoch často rozšírená a poskytuje zaujímavý výkon za zaujímavú cenu. Preto sme si pre vás, milí čitatelia, pripravili recenziu na túto zabehnutú a často využívanú grafiku.

Mobilná grafická karta GeForce 8400M GS spoločnosti nVidia je v dnešných notebookoch pomerne často rozšírená a poskytuje zaujímavý výkon za zaujímavú cenu. Preto sme si pre vás, milí čitatelia, pripravili recenziu na túto zabehnutú a často využívanú grafiku.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Na základe prieskumov v severnej Amerike by sa dalo povedať, že sa jedná o najviac predávanú grafickú kartu v notebookoch Dell a HP. U nás však Dell pôsobí len vo sfére businessu, takže bežní užívatelia sa stretávajú skôr len s notebookmi HP alebo notebookmi iných spoločností, ktoré sú osadené práve touto grafikou. Ale bavme sa skôr o dôvode, prečo je táto karta tak obľúbená. GeForce 8400M GS ponúka minimálne 64bit pamäťovú zbernicu so šestnástimi unifikovanými shaderami (záleží na verzii karty). Karta samotná by sa dala zaradiť do mainstreamu, teda strednej triedy. Za cenu nižšieho mainstreamu sa však dočkáte často aj výkonu vyššieho mainstreamu, čo je asi najväčším kladom tejto grafickej karty. NVIDIA 8400M GS má vlastnú vyhradenú pamäť pre prácu s 3D obrazom a to v závislosti na verzii karty. Môžete tak mať 8400M s 64MB, 128MB alebo dokonce 256MB VRAM. Nechýba tu ani TurboCache zdieľanej pamäte.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Výkon je teda v GeForce 8400M GS „skutočne zaujímavý“ a preto sa teraz pozrieme na herné testy tejto karty. K tomu bol použitý notebook spoločnosti Hewlett Packard pod označením dv2000t, ktorého grafika mala 128MB vlastnej vyhradenej pamäte.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Konfigurácia HP Pavilion dv2000t:

  • Intel Core 2 Duo T7250 (2GHz, 2MB L2 Cache, 800MHz FSB)
  • 2GB DDR2, 667MHz, Dual Channel
  • GeForce 8400M GS, 128MB VRAM (ForceWare 156.65)
  • 160GB HDD, 5400rpm, SATA Hitachi TravelStar
  • displej typu WXGA s rozlíšením 1280x800
  • Windows Vista Home Premium 32-bit

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Herné testy sa týkajú hier starších (Far Cry, Doom3), novších (Half-Life 2 The Lost Coast, F.E.A.R.) a najnovších (Crysis), takže si budete môcť urobiť predstavu, ako na tom GeForce 8400M GS je.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Doom 3

V dnešnej dobe už pre novšie grafické karty hra Doom 3 nie je zďaleka najnáročnejšia. Príkladom toho je aj naša grafická karta nVidia GeForce 8400M GS. Pri rozlíšení 1280 x 800 a na vysokých detailoch hra bežala veľmi plynulo pri 37FPS, kým pred rokom, či dvoma by ste si túto hru na takto vysokých detailoch a FPS nezahrali. V tej dobe bol Doom 3 v podstate niečím, čím je pre nás dnes Crysis, teda najnáročnejšou hrou svojej doby. Ostatne, grafika a tieňovanie vrátane hororovej atmosféry robia z tejto hry aj dnes herný skvost, ktorý si nemalá rada ľudí znovu rada zahrá.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Half-Life 2: The Lost Coast

Ďalšou testovanou hrou bol vštkým známy a mnohými obľúbený Half-Life 2. Na obrázku síce vidíte Doga utočiaceho na Strider z datadisku „Episode Two“, ale teraz budem hovoriť o „The Lost Coast“. Half-Life 2 je excelentným indikátorom toho, ako na tom grafická karta je a ako je pre ňu náročný „Source Engine“ tejto hry, na ktorom je postavených pár iných hier. Pri rozlíšení 1280 x 800, s plným anti-aliasingem a anizotropným filtrovaním iša hra na priemerných 44FPS, čo je viac, než dobré! Po celú dobu testu bol Half-Life 2 usilovný a hral sa veľmi príjemne a pohodlne. Proste herný zážitok, aký má byť.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

F.E.A.R.

Táto hra je považovaná za stále náročnú aj pre novší hardware, napriek tomu ju karta zvládla celkom dobre. Opäť bolo nastavené rozlíšenie 1280 x 800 a všetky ďalšie nastavenia boli nastavené na maximum (okrem vypnutého softwarového tieňovania, AA a AF). Takže konečný výsledok, ktorého cieľom bolo, aby hra bežala plynule, bolo 29 priemerných FPS.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Far Cry

Predposledným kúskom v testu bol Far Cry, s ktorým hra zápasila viac, než sme očakávali. Aj keď Far Cry nie je tak náročný, ako F.E.A.R., bolo v ňom dosiahnutých o čosi viac horších výsledkov. Hra chodila pri rozlíšení 1280 x 800 pixelov a vysokých detailoch (vrátane ULTRA HIGH WATER) celkom plynule. Možno to ale bude vďaka nastaveniu na plné detaily, kde na rozdiel od hry F.E.A.R. bolo nastavené na plné detaily úplne všetko. Preto nakoniec usudzujem, že Far Cry beží v podstate pri rozumnom nastavení taktiež plynule.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

Crysis

Na záver sa pokúsime vysporiadať so súčasnou najnáročnejšou hrou a jesenným hitom roka 2007, akčnou sci-fi hrou Crysis. Na kolená pri plných detailoch a vysokom rozlíšení dostane Crysis aj desktopovú grafiku GeForce 8800, či už to je GT, GTS alebo GTX. Čo teda môžeme očakávať od GeForce 8400M GS? Pri najnižších detailoch a najnižšom rozlíšení si zahráte aj Crysis. Ale nejedná sa určite o ten „pravý“ herný zážitok.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

0 GeForce 8400M GS proste nie je GeForce 8800M a rozdiel je evidentne vidieť. Za negatívne by som na GF 8400M GS považoval ovládače spoločnosti nVidia, ktoré ešte nie sú vycizelované. Grafická karta má minimálny dopad na batériu, takže na rozdiel od niektorých iných toľko „nežerie“. Podporou rozhrania DirectX 10 si až tak neprilepšíte, rozdiel v podstate ani nerozoznáte. Príjemná správa je pre hráčov takzvaných MMORPG. Zahráte si tu (na tomto notebooku s GeForce 8400M GS) bez problémov Word of Warcraft.

Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS

1 Skromní hráči GF 8400M GS určite využijú naplno, beh toho, aby boli nejak obmedzovaní. Half-Life 2 (vrátane všetkých datadiskov), Unreal Tournament 3, F.E.A.R., Age of Empires 3 či Far Cry alebo Doom3, to všetko si môžete bez problémov zahrať na notebooku HP dv2000t s grafickou kartou nVidia GeForce 8400M GS. Zásluhu na výsledku herných testov mal aj výkonný dvojjadrový procesor Intel Core 2 Duo. V každom prípade sa jedná o skvelú kúpu za rozumnú cenu, pri ktorej určite neprerobíte. Niektoré podklady pre túto hyper-recenziu boli čerpané z webu NotebookReview.com, ktorému týmto ďakujeme.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 19

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Recenzia grafickej karty nVidia 8400M GS


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.