Preposlať SSD – nová generácia diskov

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

SSD – nová generácia diskov

24.07.2007 | Jan Gütler | Technológia | Komentárov: 0 |

Pevný disk je najpomalšou súčasťou dnešných notebookov a iných mobilných zariadení. Doba ide ale dopredu, a tak už dnes je mnohým užívateľom k dispozícii nová generácia diskov, tzv. Solid State Drives, alebo SSD

Pevný disk je najpomalšou súčasťou dnešných notebookov a iných mobilných zariadení. Doba ide ale dopredu, a tak už dnes je mnohým užívateľom k dispozícii nová generácia diskov, tzv. Solid State Drives, alebo SSD. Mohli by ste sa teda spýtať, v čom spočívajú hlavné výhody týchto diskov alebo ako tieto disky fungujú? Odpoveď nájdete v tomto krátkom článku. Teraz si povieme, čo to vlastne SSD je. Laicky povedané je Solid State Drive veľká flash pamäť, ktorá vzhľadom k svojej váhe, veľkosti a spotrebe, slúži predovšetkým ako náhrada za pevný disk hlavne v mobilných počítačoch. Od bežného HDD sa líši SDD v to, že namiesto čítacích hlavíc a rotujúcich platní u nich nájdete už spomínané pamäte, konkrétne NAND flash pamäte, poprípade iné typy pamätí.

SSD – nová generácia diskov

Medzi hlavné výhody SSD patrí ich nižšia spotreba, vyššia mechanická odolnosť (spoľahlivosť), rýchlosť a ďalšie. Vzhľadom k tomu, že tu nie je potrebné roztáčať platne, tak nielen že tieto disky dosiahnu vyššiu rýchlosť čítania než u bežných HDD, ale tiež neuveriteľne nízku latenciu. To má za následok zrýchlenie všetkých operácií. Pretože sa tu nenachádzajú žiadne pohyblivé časti, je ich spotreba a produkcia tepla nízka. Mechanické súčasti pevných diskov sa opotrebúvajú a sú náchylnejšie na vibrácie a iné otrasy. To je dôvod, prečo sú SSD vhodné predovšetkým do mobilných zariadení, pretože sú odolnejšie. V neposlednej rade medzi výhody patrí tichý prevoz a nižšia váha, prípadne veľkosť. Keď sme u tých veľkostí, nové „solid state drives“ využívajú veľkostné formáty 1,8“, 2,5“ a 3,5“. Pri notebookoch sa najčastejšie stretnete s 2,5 palcami.

SSD – nová generácia diskov

Neexistuje ale nič, čo by nemalo nejakú chybičku, nič nemôže byť dokonalé, preto sa dostávame k dnešným nevýhodám týchto diskov. Predovšetkým je to cena, ktorá je príliš vysoká na to, aby sa SSD rozšírila aj do počítačov bežných užívateľov. Spolu s rastúcou produkciou sa však môžeme tešiť na postupné znižovanie cien. Z toho vyplýva aj nevýhodný pomer ceny a kapacity v porovnaní s klasickými pevnými diskami. Ďalším problémom je kapacita. Ako ste si určite všimli na obrázkoch, sú na nich napísané kapacity od 4GB do 32GB. Sú ale dostupné aj väčšie disky s 64GB, pričom sa pripravujú ďalšie SSD o vyšších kapacitách.

SSD – nová generácia diskov

Takou zaujímavosťou a alternatívnym riešením medzi HDD a SSD je „Hybrid Hard Drive“, alebo HHD, ktorý je kombináciou prvých dvoch diskov. Je to teda klasický pevný disk s integrovanou veľkou vyrovnávacou flash pamäťou. Tieto disky síce nie sú tak odolné, spoľahlivé a úsporné, ale výkonnostný zisk je u nich badateľný. Flash pamäť tu plní úlohu cache medzi systémom a pomalými platňami disku, ktoré sa teda nemusia tak často roztáčať. Technológia SSD sa pomaly začína presadzovať na trhu a my sa môžeme len tešiť, čo zaujímavého nám v blízkej budúcnosti ponúkne.

SSD – nová generácia diskov

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 11

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku SSD – nová generácia diskov


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.