Preposlať Notebook ako vianočný darček ?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Notebook ako vianočný darček ?

24.12.2007 | Filip Kříž | Recenzia | Komentárov: 0 |

Vianoce sú za dverami a každoročná dilema, čo by mal obsahovať onen magický balíček pod vianočným stromčekom, je opäť tu. Čo pre koho, za koľko, kde a …. A vôbec!

Vianoce sú za dverami a každoročná dilema, čo by mal obsahovať onen magický balíček pod vianočným stromčekom, je opäť tu. Čo pre koho, za koľko, kde a …. A vôbec! Vybrať dobrý darček nie je ľahká úloha, a pokiaľ ešte stále neviete, môžete ľahko celú situáciu zachrániť notebookom, čoby darčekom veľmi praktickým – naviac sa hodí nielen pre deti (štúdium, práca, zábava) ale potešiť môžete napríklad aj priateľku, či manželku, prípadne vytrhnúť rodine tŕň z päty, najmä ak doma počítač ešte nemáte, či Vás nebaví sa neustále hádať a bojovať o ono vytúžené miesto pred monitorom.

Notebook ako vianočný darček ?

Základný kameň, na ktorom budeme stavať náš pomyselný výber, spočíva v tom, uvedomiť si a vybrať notebook, ktorý sa bude hodiť pre tú danú osobu, či situáciu. Teda pokiaľ chcete notebook ako darček pre vašu ratolesť, ktorá našla záujem o PC hry, budú požiadavky rozdielne od notebooku určeného pre človeka, ktorý potrebuje stroj pre prácu. V popise ďalších aspektov sa vždy pokúsim uviesť, čoho pre ktorý notebook budete koľko potrebovať. Vyberať notebook hlavne podľa značky je prvá možnosť, ktorú volí nemalá časť zákazníkov, a je potrebné priznať, že značka má na celkové vlastnosti a funkčnosť nemalý vplyv, s tým je dobré predom počítať, pretože v ostatných odvetviach IT nie je tento rozdiel tak markantný. Samozrejme kvalitná značka, kvalitný notebook, so sebou nesie úskalie vyššej ceny, za papierovo slabší hardwér, oproti modelu inej značky. Pokiaľ teda nájdete notebook s extrémne priaznivou bilanciou pomeru cena vs. výkon, radšej si všetko dvakrát overte…väčšinou sa také stroje práve dvakrát nevyplatia, reklamácia a problémy s ňou spojené sú určite dobrým argumentom. Skrátka značka a skúsenosti užívateľov s ňou je v notebooku vec, ktorá by sa nemala prehliadať.

Notebook ako vianočný darček ?

Pokiaľ potrebujete notebook, ktorý budete mať len na chate na čítanie e-mailov či surfovanie po internete, modely od značiek ~1 či ~2 by pre vás mohli byť to pravé. Vďaka ich skutočne nízkym cenám sa hodia aj pre užívateľov, ktorí inde či ináč výhody notebooku, za ktoré sa ináč platí nemalý peniaz, plne nevyužijú. Na druhej strane, pre náročnejšieho užívateľa nie je táto dvojica značiek vhodná, poruchovosť a zákaznícka podpora nepatria medzi tie, na ktoré sa dá spoľahnúť. Na druhej strane spektra značiek notebookov by sme mohli nájsť značky ako ~3, kde sú poruchy naozaj ojedinelé, naviac zákaznícky servis (reklamácie) je na vysoko profesionálnej úrovni. Notebooky od ~4, ~5 alebo ~6 (v poslednej dobe ponúka veľmi zaujímavé/veľmi drahé modely Toshiba) sú rovnako kvalitné, ale finančne počítajte s oveľa väčšou investíciou. Pokiaľ ste si vybrali značku, môžete pokročiť k zúženiu vášho výberu, a to hneď dosť radikálne – totiž výberom veľkosti displeja. S touto hodnotou je veľmi úzko spätá hodnota ďalšia, pre život s vaším novým notebookom snáď ešte dôležitejšia. Ide logicky o hmotnosť. Iste, že filmy či napríklad hry vyzerajú na 17-palcovom LCD oveľa lepšie, než na „malej“ 14-ke, ale po pár kilometroch s notebookom v ruke či na pleci celkom určite veľká časť z vás zmení názor a bude rada meniť za menší = ľahší model. Ale oproti stolným PC tu väčšinou platí, že za veľkosť sa platí, ale v opačnom merítku. Malé notebooky skrátka stoja väčšinou o niečo viac. 15-palcový notebook, teda notebook s 15kou LCD sa na cesty hodí, ale taká 17ka sa už pekne prenesie.

Notebook ako vianočný darček ?

Či vám viac vyhovuje typ lesklý či matný zistíte najlepšie, keď si dva notebooky vedľa seba postavíte a budete ich môcť porovnať (pokiaľ nemáte skúsenosti s týmito LCD). Hlavná nevýhoda lesklého typu je, že odráža okolie, a pokiaľ je teda napríklad veľa svetla, veľa toho neuvidíte, na druhej strane v dobrých podmienkach má lepšie farby než typ matný. Pokiaľ ste si už vybrali značku (predovšetkým podľa finančných možností) a rozhodli sa, do akej miery má pre vás význam veľkosť a váha, je na čase vybrať si ten - ktorý model. Pokiaľ budete mať jasné, čo by onen model mal mať pod kapotou, pôjde to hneď lepšie. Procesor je ako srdce každého notebooku najdôležitejší, teda pokiaľ neplánujete notebook len na hry, ale túto voľbu by som nedoporučoval. Značenie CPU je odlišné od stolných počítačov, ale z frekvencie a ďalších údajov sa dá vytušiť, aké rýchle je to-ktoré CPU. Dve jadrá sú síce dobré, ale v praxi toľko výhod oproti jednému jadru neponúkajú, a tak nie je treba trvať na notebooku s dvoma jadrami. Len pre úplnosť dodám, že rýchlosť procesora sa najpodstatnejšie podpíše na rýchlosti všetkých aplikácií, výpočtov a skrátka celom chode a svižnosti systému (Intel Core 2 Duo T7500, sú napríklad dostatočne silné procesory pre väčšinu súčasných aplikácií, problém môže byť len s hrami, ale tie má na starosti grafická karta a rýchlejšie CPU aj tak nepomôže, AMD má tiež niekoľko ekvivalentných procesorov).

Notebook ako vianočný darček ?

Pamäť býva niekedy tak trochu podceňovaná, čo je rozhodne škoda, pri požiadavkách dnešných operačných systémov, teda predovšetkým Windows Vista (ale aj XP), sa oplatí investovať do notebooku, ktorý Vám ponúkne 2 GB operačnej pamäte. Ušetríte si tým množstvo nervov a času, chod celého systému bude oveľa rýchlejší, stabilnejší a reakcie na vaše príkazy rýchlejšie. V praxi vám pre Windows XP bude stačit 1 GB operačnej pamäte, ale s pribúdajúcim vekom a rastúcim počtom aplikácií nainštalovaných v notebooku prejde voľná časť odtučňovacou kúrou a nakoniec z nej veľa nezostane. Naviac, prechodu na Windows Vista, ktorý je inštalovaný do väčšiny notebookov (možný je downgrade…) sa časom aj tak nevyhneme, predovšetkým z hasnúcej podpory užívateľov (ovládače a pod.) XPčiek. 1 GB pamäte teda – nebrať! HDD alebo, ak chcete pevný disk – nie je treba predstavovať, skrátka miesto pre vaše dáta. Čím väčší, tým lepší. Nemá zmysel si naivne myslieť, že vám bude stačiť disk rádovo v desiatkach GB (80kam už vážne odzvonilo), teda pokiaľ neplánujete používať notebook len ako písací stroj. Filmy v DVD či HDTV kvalite zhltnú giga priestoru rýchlosťou blesku, muzika v 320 kbit mp3 či bezdrôtových formátoch dokáže tiež pekne zamávať s voľným miestom, a to nehovorím o veľkosti súčasných hier. Druhou možnosťou, pokiaľ nechcete, alebo pravdepodobnejšie nemôžete investovať do veľkého disku (teda, do notebooku s poriadnym harddiskom) je dokúpiť si externý harddisk (recenzie na niekoľko z nich nájdete v sekcii Príslušenstvo). Výhody a nevýhody tohto riešenia sú celkom logické. Plusy cena, možnosť disk kedykoľvek pripojiť, odpojiť a prenášať bez notebooku – Mínusy nutnosť nosit s notebookom ďalšie zariadenie, teda nepraktickosť a v lepších modeloch je potrebné počítať s nutnosťou pripojiť disk do siete.

Notebook ako vianočný darček ?

Grafická karta je niečo, čo s notebookmi stále nejde úplne dokopy. Skutočnosť je taká, že integrované karty stačia na všetko, vrátane starších hier, nestoja takmer nič, čo sa veľmi príjemne premietne do ceny notebooku, nespotrebujú toľko energie ( väčšia výdrž batérií ), neprodukují toľko tepla ( veľa problémov s notebookom zpôsobuje jeho prehrievanie ). Samozrejme pokiaľ chcete hrať najnovšie či aspoň novšie PC hry na rozumnom rozlíšení a nastavení úrovne detailov, je vhodné si vybrať rovno model k tomu určený, keďže tento handicap ae už len ťažko doháňa. Pokiaľ si vyberete napr. stroj s internou neintegrovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce 8600M GT 512MB, môžete si byť istí, že ešte nejaký ten piatek Váš herný stroj dych nestratí. Samozrejme cena bude na míle vzdialená od stroja, na ktorom hry neuživíte. Pokiaľ narazíte na výraz ohľadne zdieľanej pamäte grafickej karty, vedzte, že grafická karta nemá oných zmieňovaných „až“ 512 MB, ale tieto MB si veselo ukrajuje z operačnej pamäte, čím sa síc výkon pre grafické operácie zväčší, ale celková pamäť notebooku sa razantne zmenší. Príslušenstvo je ďalší veľmi dôležitý aspekt, od ktorého sa odvíja ako cena, tak hodnota notebooku. Čo potrebovať budete určite, sú USB porty ( USB 2.0 je samozrejmosťou ), vstup a výstup pre audio ( reproduktory či slúchatká / mikrofón ). Aj keď dnes notebooky ponúkajú integrované reproduktory a relatívne kvalitné zvukové karty, dohromady je dojem zo zvuku väčšinou podpriemerný, na slúchatkách znie všetko omnoho lepšie, než z lacných plastových repráčikov. Mikrofón sa v dnešnej dobe Skype šialenstva tiež využije. USB a audio má pochopiteľne každý notebook, rovnako aj sieťovú kartu 10/100 MBit (konektor RJ-45) a bezdrôtovú kartu štandardu WiFI 802.11-g ( veľmi praktická vec, v kombinácií s domácim wifi routerom ). DVD mechanika s možnosťou napaľovania je tiež súčásťou aj najlacnejších modelov. Pre bežné použitie je teda dnes už každý notebook bohato vybavený. Za nadštandardné vybavenie sa samozrejme platí, a to platí aj v notebookoch. TV výstup, Firewire, Bluetooth, to všetko môžete spolu s napríklad s web kamerou nájsť vo vybavení drahších modelov. Toshiba Tecra S5-13D ponúka napríklad čítačku odtlačkov prstov, sieťovú kartu 10/100/1000… a stojí ľudových 45 000 Kč… Tak ako pri ostatných kritériách je aj tu treba si jasne stanoviť, čo všetko človek potrebuje a využije a čo sa ho tak povediac netýka. Pokiaľ sa Vám to poarí, určite vyberiete ten pravý notebook.

Notebook ako vianočný darček ?

Snáď sa už lepšie orientujete a budete vedieť, podľa čoho sa aspoň v prvvých okamžikoch vašeho výberu riadiť. Lepšie je samozrejme kupovať notebook na živo, ale nikde na svete nemajú taký výber ako na internete, na druhej strane napol kupujete mačku vo vreci, a tak najlepšou voľbou sa zdá byť výber niekoľkých modelov, ktorý doladíte na mieste v obchode a spravíte finálnu voľbu. Tak teda – veľa šťastia, výber je fakt široký…

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 7

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Notebook ako vianočný darček ?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.