Preposlať Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

16.11.2007 | Ondřej Gazda | Recenzia | Komentárov: 0 |

Vyskúšali sme najnabúchanejší herný notebook Barbone W Tomahawk od českej spoločnosti T. S. Bohemia. V recenzii ho podrobíme dôkladnému testu a vzhľadom k našlapanej konfigurácii sa zameriame aj na to, čo nás zaujíma najviac - výkon v hrách.

Vyskúšali sme najnabúchanejší herný notebook Barbone W Tomahawk od českej spoločnosti T. S. Bohemia. V recenzii ho podrobíme dôkladnému testu a vzhľadom k našlapanej konfigurácii sa zameriame aj na to, čo nás zaujíma najviac - výkon v hrách. Barbone W Tomahawk je najvýkonejším notebookom značky Barbone. Zodpovedá tomu hardwérová konfigurácia, notebook je vybavený veľmi veľkoryso. Keď sa na konfiguráciu pozrieme detailne, našli by sme snáď len tri rezervy - veľkosť disku, rozlíšenie displeja a výkon grafickej karty. Otázkou je, či sa dajú tieto rezervy brať ako mínus. Je potrebné pozrieť sa na cenu notebooku, a potom sa to ako mínus skutočne brať nedá. Naopak, ide o notebook, ktorý má zaujať pomerom vysoký výkon versus dobrá cena a to sa mu darí. Srdcom počítača je procesor Intel Core 2 Duo T7700 s frekvenciou 2,4 GHz, doplnený 4 GB pamäte RAM a grafickou kartou nVidia GeForce 8600M GT s 512MB pamäťou a TV výstupom, pripojeným pomocou PCIe x16. Grafická karta je prvým limitujúcim faktorom konfigurácie. Parametrami a výkonom zapadne presne medzi pomalšiu GeForce 8600M GS a rýchlejšiu GeForce 8700M GT. V podstate je to GeForce 8700M GT so zhruba o štvrtinu nižším taktom. Karta je DX10 kompatibilná a zvláda aj PureVideo. Porovnanie jednotlivých mobilných kariet nVidia sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Úložisko je zastúpené pevným diskom Seagate Momentus 160GB 8MB cache a 7200 otáčkami. Hardisk je dostatočne dimenzovaný a pri zvolených otáčkach je to maximum, aké trh dnes dovoľuje. Výkonovo je vďaka 7200 otáčkam veľmi dobrý a výsledkom je svižná práca. Zvyšok konfigurácie už je štandardný. Dáta je možné zapisovať na CD/DVD médiá pomocou DVD-ROM mechaniky Samsung LS-632D. K ostatnej výbave patrí gigabitový ethernet, bezkáblová sieť, telefónny modem, bluetooth, čítačka pamäťových kariet, 4 USB porty, 1x Firewire 1394, 2 MPix kamera a čítačka otlačkov prstov. Ako zobrazovač je použitý širokouhlý displej 15,4 palca s pomerom strán 16:10 a maximálnym rozlíšením 1440x900 bodov. Tu si dovolím druhú menšiu výčitku, napriek tomu, že je displej naozaj kvalitný a veľmi dobre podsvietený, tak vzhľadom k maximálnej konfigurácii by som si predstavoval aj tu maximum a to v podobe rozlíšenia 1680x1050. Li-ion batéria má kapacitu 4,8Ah, jej výdrž pri rôznych typoch prevádzky je uvedená nižšie. Štandardne je do notebooku predinštalovaný operačný systém Windows Vista Home Premium alebo sa dá po dohode nainštalovať iná verzia OS (Win XP, Win Vista, Linux). Všetky detaily hardwérovej konfigurácie nájdete v ďalšej tabuľke.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Nasledujúci odstavec bude venovaný usporiadaniu a detailnejšiemu popisu hlavných vnútorností. Základná doska výrobcu COMPAL je osadená chipsetom Intel 965PM. Na spodnej strane šasi sú tri ľahko odstrániteľné krytky, upevnené pomocou niekoľkých skrutiek a západiek. Najmenšia krytka skrýva dva dvojgigabajtové pamäťové moduly Transcend DDR2 667MHz. Celková kapacita 4GB je maximum, viac sa do notebookov nedáva. Nutnosťou pre 4GB je potom 64bitový systém. Pod väčšou krytkou je už zmieňovaný pevný disk, pripojený štandardným SATA rozhraním. Môžete ho tak bez problémov v prípade potreby pripojiť aj do stolného PC. Najväčší priestor zaujíma časť uchovávajúca procesor a jeho chladenie. Chladič je spoločný pre procesor, chipset a grafickú kartu. Teplo je odvádzané pomocou heatpipe do rebrovanej plochy chladiča s ventilátorom. Rebrovanie je umiestnené v zadnej časti tesne za hranou krytu tak, aby teplo ventilátor vyfukoval von čo najkratšou cestou. Heatpipes sú tu dve. Jedna odvádza teplo od procesora a čipovej sady, druhá je určená pre grafickú kartu. Chladenie je z dielne Foxconnu a svoju prácu zvláda výborne. Otáčky ventilátora sú riadené teplotou. Aj pri plnom výkone je chladenie pomerne tiché, pri bežnej práci ho takmer vôbec nepočujete. Usporiadanie je zrejmé z nasledujúcich fotografií.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Teraz sa dostávame k ergonómii a vzhľadu. Notebook sme dostali na test v dočasnom šasi, pretože sa len teraz bude uvádzať do predaja. To bude v dobe príchodu na trh pravdepodobne iné, ako veľmi iné, to nedokážeme odhadnúť. Osobne som bol spokojný aj s dočasným šasi. Nenašiel som na ňom nič, čo by mi nevyhovovalo. Šasi je celoplastové s antracitovou farbou vo vnútri. Vonkajšia časť šasi je dvojfarebná. Rám displeja má perleťovo modrú farbu a väčšinu jeho plochy kryje veľmi zaujímavé holografické logo Intelu, vďaka ktorému je notebook na pohľad oveľa zaujímavejší. V notebookoch, ktoré pôjdu do predaja, bude namiesto loga Intel holografické logo Barbone.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Spodná časť šasi má farbu matne čiernu. V ráme displeja je uprostred umiestnená kamera a po stranách sú dva mikrofóny. Pre „zaklopnutie" počítača tu nie je žiadna poistka, pri otváraní nie je potrebné nič stláčať, v uzatvorenej polohe počítač drží len vôľou nastavenou v pántoch rámu displeja. Vnútornému šasi dominuje klávesnica štandardného notebookového rozmeru a pod ňou je touchpad. Po pravej strane vedľa touchpadu je čítačka otlačkov prstov. Pomocou nej je možné prihlásenie do systému bez zadávania hesla. V hornej časti nad klávesnicou je šestica strieborných tlačítok a štvorica modrých LED. Najväčšie tlačítko má modrú LED diódu a slúži k vypnutiu a zapnutiu notebooku. Ostatné slúžia k otvoreniu internetového prehliadača, emailového klienta, nastaveniu obrazovky a zvuku v štyroch režimoch a posledné tlačítko slúži k umlčaniu audio výstupu (mute). Tento stav je signalizovaný oranžovou LED diódou v tlačítku. LED diódy slúžia k indikácii aktivity pevného disku a ostatné tri sú určené pre klávesnicu (Caps, Num a Scroll Lock).

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Zostávajúce ovládacie prvky a všetky dierky sú umiestnené na prednej, ľavej a pravej strane. Na prednej strane sú tri modré LED diódy (zapnuté/vypnuté, stav batérie a zapnutie/vypnutie wifi) a vypínač bezkáblovej komunikácie. Zadná strana je celkom čistá a je tu len výdych chladenia. Na ľavej strane sú umiestnené audio vstupy (mikrofón a slúchatká), čítačka pamäťových kariet, slot pre PCIMCI kartu, konektor Firewire 1394, 2x USB, TV výstup, konektor modemu, sieťovej karty a D-SUB pre externý monitor. Na pravej strane zaberá najviac miesta DVDRW mechanika za ňou sú dva USB porty a konektor pre napájač. Detaily sú opäť viditeľné na sérii fotografií.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Testy

Podme k tomu, čo hráčov zaujíma najviac - k testom. V notebooku sme testovali výdrž, predsa len sa jedná o prenosné zariadenie, takže tento parameter nemôžeme úplne vynechať. Vzhľadom k výkonnej konfigurácii a prídomku herný notebook, nás budú v prvom rade zaujímať výsledky v hrách a výdrž potom preberieme na druhom mieste. V počítači bol nainštalovaný 64 bitový operačný systém Windows Vista a ovládače grafickej karty ForceWare ver.: 7.15.11.6344. Prvná séria testov je venovaná syntetickým benchmarkom 3DMark.

Testy 3DMark

Zahrnuté sú 3DMarky od 2001 SE, pre overenie schopností v starších hrách (DX8.1) a 03, 05 a 06 pre overenie výkonu nových hier. Slušný výsledok v staršom 3DMarku 2001 SE pri plnom rozlíšení 1440x900 ukazuje, že počítač by nemal mať problém s akoukoľvek staršou hrou. Zapnutie anti aliasingu síce zráža takmer 20 000-ové skóre na polovicu, ale stále je to hodnota zodpovedajúca minimálne 30 FPS aj so zapnutým 4x AA. V ďalších (novších) verziách 3DMarkov by som hodnoty označil za priemerné. Pochopiteľne zaleží na uhle pohľadu. Pokiaľ sa na čísla pozeráme z pohľadu notebookov, patria k špičke, ale aj tak, sú to stále hodnoty na úrovni priemerného herného stolného počítača. Nové DX9 a 10 hry budú hrateľné, ale s určitými obmedzeniami v oblasti nastavenia grafiky. Pri podmienke minimálne 30 FPS to zhrňme nasledovne. Nové hry, postavené na nenáročnom engine, si zahráme aj v maximálnom rozlíšení displeja 1440x900 a plných detailoch. S anti aliasingom sa však veľmi počítať nedá. V náročnejších tituloch budeme musieť stiahnuť detaily a rozlíšenie. A v tých najnáročnejších (napr. Crysis) sa dostaneme na hrateľné hodnoty len v nízkom rozlíšení s nízkymi detailami.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Bežné hry

Veľmi známe a používané syntetické benchmarky sú akýmsi predkolom testov. Ich vypovedacia hodnota môže byť niekedy zavádzajúca, preto ich ďalej doplníme testami z bežných hier. Tie by nám mali viacmenej potvrdiť závery predchádzajúceho odstavca. Prvým titulom je hra Portal, postavená na engine Half-Life 2.

Half-Life 2 Portal

Half-Life 2 je starším, ale stále veľmi obľúbeným titulom. Táto hra patrí medzi tie menej náročné na hrdwérovú konfiguráciu, rezerva výkonu notebooku preto dovoľuje aj zapnutie 4-násobného anti aliasingu.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

Need for Speed Carbon

Ďalšou testovanou hrou boli závody Need for Speed Carbon. Všetky testy boli prevedené pri rozlíšení 1024x768, pretože hra nepozná widescreen režim. Anti aliasing tu nemaľ takmer žiadny dopad na výkon. Nastavenie v hre sa dá realizovať buď pomocou prednastavených profilov, od nízkeho po vysoké, alebo v položke pokročilé nastavenie zapínať a vypínať jednotlivé položky manuálne. Pri najnižších detailoch bolo priemerné FPS okolo 50. Pri najvyšších detailoch to bolo už len nedostačujúcich 20-25. Tu je vhodné nájsť optimálnu hranicu medzi kvalitou a výkonom niekde uprostred.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

0

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

1

Call of Duty 4

Dostávame sa k zaujímavejším hrám, ktoré sa čoskoro dostanú do predaja a väčšina hráčov a čitateľov GameParku sa ich už nemôže dočkať. V Call of Duty 4 sme testovali pri troch rozlíšeniach 1024x640, 1280x800 a 1440x900. Zobrazovanie všetkých jednotlivých záležitostí bolo zapnuté a nastavenie detailov bolo naplno. V najnižšom rozlíšení sme dosiahli aj so 4-násobným vyhladzovaním výsledku 33 FPS. Vo vyššom rozlíšení 1280x800 bola hrateľná hranica dosiahnutá len s vypnutým AA. Najvyššie rozlíšenie 1440x900 bolo tesne pod hranicou s 29 FPS aj bez AA. Pri maximálnom rozlíšení je nutné urobiť kompromis a znížiť niektoré detaily.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

2

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

3

Unreal Tournament 3

Nový diel legendárnej série Unreal Tournament sme testovali v dvoch rozlíšeniach 1280x800 a 1440x900, s troma úrovňami detailov. V nižšom rozlíšení bolo na hrane až nastavenie s maximálnymi detailami, s výsledkom v priemere 29 FPS. Vo vyššom rozlíšení sú v norme len nízke a stredné detaily.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

4

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

5

Crysis

Crysis je lahôdka pre oči. To je však vykúpené hardwérovou náročnosťou a máloktorý stolný počítač hru zvládne na plné detaily so zapnutým AA. Testovali sme v troch rozlíšeniach a štyroch úrovniach detailov. Tu notebook celkom prepadol, pretože čokoľvek s inými detailami, než minimálnymi je nehrateľné. Na druhej strane grafika s minimálnymi detailami vyzerá dosť škaredo a je to celkom šok, pokiaľ predtým vidíte nastavenie s vyššími detailami. Slabý výkon v Crysis je však zapríčinený verziou použitých ovládačov. nVidia po vydaní recenzie vypustila nové ovládače, špeciálne upravené pre Crysis, ktoré značne dvíhajú výkon.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

6

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

7

Výdrž batérie

Výdrž batérie nie je to, čo by nás v hernom notebooku príliš zaujímalo. Ide však o notebook, a tak je pravdepodobné, že užívateľ sa bude chcieť sem-tam zahrať aj bez pripojeného napájania. Výdrž na batérii sa pohybuje pri rôznych druhoch prevádzky od dvoch a pol hodiny pri najmenej náročnej práci s minimálnym jasom displeje, po necelú hodinu v hre s jasom displeja na maximum. Pri stlmení displeja na minimum sa dá ušetriť v najideálnejšom prípade až 45 minút. Bežná doba prevádzky pri štandardnej práci internet / film / písanie, je okolo dvoch hodín. Pri hraní hry ho vyžmýkate asi za hodinu. Nabitie trvá asi dve hodiny. Detaily sú uvedené opäť v tabuľke. Komu by to nestačilo, má možnosť prikúpiť si výkonnejšiu batériu.

Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu

8

Záverečný verdikt

Či už preberáme rôzne parametre, tak jedným z tých naozaj podstatných, je pre valnú väčšinu zákazníkov cena. V tomto noteboku je stanovená na 34,700 Sk bez DPH, autorských a recyklačných poplatkov. Čo je cena nižšia, ako pri podobne vybavených notebookoch konkurencie (napr. ACER, ASUS, TOSHIBA). Naviac pokiaľ by vám stačili 2GB RAM, cena je 32,600 Sk. Ďalšia česká spoločnosť sa tak snaží získať svoje miesto na trhu a vďaka skvelému pomeru cena / výkon má iste dobré šance. Súčasťou notebooku je aj základná softwérová výbava zahŕňajúca operačný systém Windows Vista Home Premium CZ + DVD Recovery Kit, NERO ESSENTIALS 7 OEM, slovník Lingea Lexicon anglický alebo nemecký a príručku Pracujeme s počítačom BARBONE. Notebook je dodávaný s taškou DICOTA Base XX Universal. Záruka je štandardná, 2 roky, plus 3 roky na bezplatný servis. Celkovo sa dá povedať, že sa jedná o skvelé zariadenie. Konfigurácia má síce menšie rezervy v grafickej karte, pevnom disku a rozlíšení monitora, zároveň je ale dostatočne výkonná aj na príležitostné hranie hier, vrátane väčšiny tých nových. Všetku ostatnú prácu a zábavu samozrejme zvláda bez problémov. Pozitívna je voľba najvýkonnejšieho mobilného procesora Intel, vybaveného kvalitným chladením a naddimenzovaných 4GB RAM, rovnako, ako príjemne stanovená cena. Pokiaľ hľadáte mobilné zariadenie, ktoré budete využívať aj na hranie hier, rozhodne by Barbone W Tomahawk pri vašom rozhodovaní nemal chýbať. Zdroj: GamePark

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 4

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Barbone W Tomahawk - herný notebook za skvelú cenu


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.