Preposlať Toshiba Qosmio G45-AV680

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Toshiba Qosmio G45-AV680

11.10.2007 | Veronika Žáčková | Recenzia | Komentárov: 0 |

Aj keď to najzaujímavejšie z nových laptopov spadá do kategórie ultraľahkých, viac ako 17" náhrada stolného počítača zasa naopak, môže potešiť.

Rad Toshiba Qosmio je známy ako domáce kino s highendovou výbavou a vysokými cenami a posledná verzia, masívne Qosmio G45, nie je výjimkou. Za 3199,- US dolárov dostanete HD DVD mechaniku (po prvýkrát v USA), displej s plným rozlíšením 1080p, dvojicu otočných regulátorov (jeden pre hlasitosť, druhý pre ďalšie reprodukčné funkcie) a reproduktorový systém Harman Kardon vrátane subwooferu v spodnej časti laptopu. Potrebuje niekto laptop tak veľký a drahý? Mohli by sme špekulovať, že nie, ale vo svete plnom šedých krabíc vyniká biely, lesklý Qosmio G45 ako excelentéí prenosné domáce kino, ktoré je radosť používať.

Toshiba Qosmio G45-AV680

Toshiba Qosmio G45-AV680 prichádza v dvojfarebnom tóne, čierne víko proti bielemu interiéru. Aj keď obecne preferujeme matný vzhľad, lesklý povrch plastu je atraktívny, ale môže byť náchylný na otlačky prstov. Na vrchnej strane víka tróni veľké logo Qosmio, takže tento laptop nie je nič pre tých, ktorí neradi ukazujú okolnému svetu, ktorú značku preferujú. 4,53 kg ťažký a 17 palcov široký, to je veľký systém, ktorý môže súperiť s ďalším objemným 17-palcovým laptopom, ktorý sme videli nedávno, totiž Alienware m9750. Tahať sa s ním, dokonca z miestnosti do miestnosti, je namáhavé, aj keď také domáce kino je určené predovšetkým k prenášaniu. Rovnako, ako Alienware m9750 aj Qosmio G45 má optickú mechaniku umiestnenú na prednej strane, čo k nej uľahčuje prístup, iba ak by ste postavili laptop, tak ako my, na gumovú podložku, ktorá čiastočne obmedzuje prístup k čelnému panelu. Naopak HDMI výstup, ktorý je dôležitý pre toho, kto chce používať vstavanú HD DVD mechaniku s plazmovým alebo iným externým veľkoplošným displejom, je umiestnený na zadnej strane, čo k nemu sťažuje prístup. Pre porovnanie – väčšina notebookov má optickú mechaniku a video výstupy prístupné z boku. Notebooky zvyčajne majú veľa tlačítok pre rýchle spúšťanie a ovládanie médií, ale nevideli sme žiadny, ktorý by ich mal toľko, ako Qosmio G45. Okrem zvyčajného poľa dotykových tlačítok pre ovládanie médií, umiestneného nad klávesnicou, je tu ešte veľký strieborný otočný regulátor hlasitosti vľavo a štvorcestný kolískový ovládač audiovizuálnych funkcií vpravo od klávesnice. Používať tieto tlačítka je celkom zábava, avšak ich modré podsvetlenie nás rozčuľovalo, pokým sme nenašli tlačítko, ktorým sa dá vypnúť (je umiestnené v rade nad klávesnicou). Multimediálne funkcie notebooku završuje externý USB TV tuner a diaľkové ovládanie multimediálnej centrály. Diaľkové ovládanie je užitočná vec, a aj keď máme veľa skúseností s PC TV tunermi, zostáva nám ešte nájsť také, čo je vždy po ruke v hlavnom vysielacom čase. Toshiba prichádza ako prvá s Qosmio G45, s prvým laptopom v USA vybaveným HD DVD napaľovačkou. Je síce od Toshiby pekné, že pribaľuje jeden prázdny záznamový disk, súhlasíme však s obecným názorom, že vojna formátov HD DVD/Bluray ešte zďaleka nie je na konci a nenapadá nás dosť dôvodov, prečo by ste sa chceli viazať k tomu najbližšiemu formátu. Radi by sme vymenili HD DVD, či už so záznamon alebo bez, za navýšenie o 500,- US dolárov. Prinajmenšom obrazovka plní svoju úlohu pri prehrávaní filmov s vysokým rozlíšením. 17-palcový LCD displej ponúka natívne rozlíšenie 1920x1200p, čo je dostatočné k zobrazeniu HD DVD diskov v plnom rozlíšení. To je aspekt, ktorý chýba mnohým laptopom vybaveným HD mechanikami, vrátane Sony VAIO FZ180 a HP HDX.

Toshiba Qosmio G45-AV680

Nenašli by ste toho veľa, čo Qosmiu G45 ako plnodnotnému zábavnému laptopu chýba. Vrcholom je využitie PC Card a Express Card slotov. 802.11n WiFi technológia a HDMI výstup – nie snáď, že by sme od laptopu tejto úrovne čakali niečo menej. S Intel Core 2 Duo t7300, 2 GB RAM (plus extra 1GB Intel Turbo Memory) a nVidia GeForce 8600M GT má Qosmio G45 veľa sily, aj keď sú tieto komponenty krok-dva od úplnej špičky tohto radu. Aj keď nie je konfigurovaný ostro ako hrací stroj, jeho výkony v porovnávacích testoch CNET Labs boli pôsobivé, spravidla porovnateľné s podobne konfigurovanými strojmi. Nečakajte žiadne problémy ani so spracovávaním viacerých úloh súčasne, tento laptop zvláda súčasné prehrávanie multimediálnych súborov, prácu vo Photoshope a surfovanie po internete, napríklad, bez spomaľovania, či koktania. Nemusíte za niečo také zaplatiť 3 000,- US dolárov, ale za tú cenu to rozhodne môžete očakávať. S nVidia GeForce 8600M GT sme boli schopní dostať z našich skúšebných hier Quake 4 a F.E.A.R slušný framerate. Keďže videočip podporuje DirectX10, budete schopní hrať nové a aktuálne hry BioShock a Crysis so všetkými hlaholmi a pískaním, ak nie v najvyšších rozlíšeniach. Qosmio G45 bežal v našom záťažovom DVD baterry teste plné dve hodiny. To je celkom pôsobivé od tak veľkej náhrady stolného PC a náš test je poriadne namáhavý, takže pri náhodnom surfovaní alebo kancelárskej práci môžete očakávať oveľa dlhšiu výdrž batérie. Doposiaľ najdlhšie bežiaci 17-palcový laptop je HP Pavilion dv9500t, so svojími dvoma hodinami a 44 minútami v rovnakom teste. Toshiba poskytuje štandardnú priemyslovú záruku – jeden rok na komponenty a prácu, vrátane služby na sieti. Navýšenie až k trojročnému programu bude stáť naviac 249,- US dolárov, aj keď Toshiba v súčasnosti ponúka tento upgrade zdarma. Je dostupná bezplatná telefonická podpora 24 hodín denne 7 dní v týždni, rozsiahla vedomostná báza a možnosť sťahovania ovládačov.

Toshiba Qosmio G45-AV680

Toshiba Qosmio G45-AV680

ProcesorIntel Core 2 Duo 2GHz T7300
Pamäť2GB RAM 667 MhZ
HDD320 GB (2x160 GB) 5,400 rpm
ChipsetIntel GM965
GrafikaNvidia GeForce 8600 GT
Operačný systémWindows Vista Ultimate
Veľkosť displeja17''

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 3

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Toshiba Qosmio G45-AV680


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.