Preposlať Konečne štvorjadrový procesor do notebookov!

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Konečne štvorjadrový procesor do notebookov!

14.04.2008 | Jan Güttler | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Nadšenci vysokého výkonu mobilných PC a profesionáli sa môžu teraz tešiť, pretože Intel sa chystá vydať svoj prvý (a prvý vôbec) mobilný štvorjadrový mikroprocesor, ktorý nesie výrobné označenie Core 2 Extreme QX9300.

Nadšenci vysokého výkonu mobilných PC a profesionáli sa môžu teraz tešiť, pretože Intel sa chystá vydať svoj prvý (a prvý vôbec) mobilný štvorjadrový mikroprocesor, ktorý nesie výrobné označenie Core 2 Extreme QX9300. Čo nás okrem štyroch jadier čaká, sa dočítate v tomto článku.

Konečne štvorjadrový procesor do notebookov!

Na prvý pohľad sa zdá, že už sme sa ďalšieho pokroku v oblasti mobilných PC dočkali, ale vydanie prvého štvorjadrového procesoru do notebookov je plánované až na tretí štvrťrok tohto roka. To nám ale nebráni v tom, aby sme vám neoznámili základné charakteristiky, o ktorých už niečo vieme. Údaje boli čerpané zo serveru DigiTimes, ktorý oznámil vyššie spomenuté tvrdenie a ďalej napríklad pokračuje: nové „4core“ bude vyrábané najnovším výrobným postupom so zdokonalenou technológiou 45nm (jadro Penryn). Tým sa zvýši jeho celkový výkon, ale zároveň za nižšej spotreby, než u 65nm technológie a zároveň nižšieho tepelného vyžarovania. Výsledkom bude teda nielen nárast výkonu, ale aj šetrenie životnosti batérie a jej dlhšia výdrž. Procesor má byť taktovaný na frekvencii 2,53GHz a pobeží na zrýchlenom FSB (Front Side Bus) s taktom 1066MHz. Ďalšou vlastnosťou je navýšenie vyrovnávacej pamäte druhej úrovne (tzv. L2 cache) na neuveriteľných 12MB, pričom už spomenuté TDP má byť „len“ 45W.

Konečne štvorjadrový procesor do notebookov!

Podľa zdrojov DigiTimes má cena nového CPU prevyšovať 1000 dolárov na jeden kus pri objednávke vyššej ako 1000 ks. Táto správa sa teda týka predajcov a výrobcov počítačov. Tak, či tak, môžeme si aspoň urobiť obraz o tom, aká asi bude spočiatku cena. Myslím, že sa môže vyšplhať až na 20 tisisíc korún. Takže štvorjadrový procesor bude najskôr záležitosťou profesionálov a zámožných ľudí, ktorí si budú môcť dovoliť túto novinku kúpiť. CPU Intel Core 2 Extreme QX9300 je navrhnutý už pre novú generáciu mobilnej platformy Intel Centrino 2 „Montevina“ a jeho výkon bude skutočne bezkonkurenčný.

Konečne štvorjadrový procesor do notebookov!

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Konečne štvorjadrový procesor do notebookov!


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.