Preposlať Aký notebook si kúpiť – časť prvá

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

23.04.2008 | Jan Güttler | Zaujímavosti | Komentárov: 0 |

Notebooky sú v poslednej dobe veľmi predávaným sortimentom v oblasti výpočtovej techniky. Ľudia o ne majú v posledných mesiacoch väčší záujem, ako o stolné počítače – desktopy. Dôvodom je predovšetkým nárast ich výkonu na úroveň klasických PC.

Notebooky sú v poslednej dobe veľmi predávaným sortimentom v oblasti výpočtovej techniky. Ľudia o ne majú v posledných mesiacoch väčší záujem, ako o stolné počítače – desktopy. Dôvodom je predovšetkým nárast ich výkonu na úroveň klasických PC, pričom ďalšia hlavná výhoda sa skrýva v podobe mobility, ktorou tieto zariadenia disponujú. Ale aj tak, ak si chcete nejaký-ten notebook kúpiť a nevyznáte sa v dnes už veľmi početnej ponuke týchto laptopov, tento článok vám prinášame práve preto, aby vám poradil, aký notebook bude pre vás najvhodnejší.

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

Najdôležitejšia zo všetkého pri vašom rozhodovaní je finančná čiastka, ktorú chcete do notebooku investovať. Dnes už nemusíte mať až 40 tisisíc korún na kúpu nejakej-tej mašinky, ktorá nevydrží na batériách ani hodinu, jej výkon je nedostačujúci a prehrieva sa. Dnes je situácia celkom odlišná od tej, spred niekoľkých rokov. Notebook si môžete kúpiť už za 15 000 korún, dokonca aj menej. Tejto kategórii notebookvo (cca 10 – 17 tisíc korún) sa hovorí low-end, akebo ak chcete, nízkorozpočtové notebooky, ktoré sú lacnejšie a menej výkonnejšie. Ale pre kancelársku prácu, či študijné povinnosti úplne postačujú. Bohužiaľ si na nich nezahráte hry, a keď už, tak flash hry na internete a podobne – tie najmenej náročné, alebo veľmi staré. Kto nemá viac peňazí, nezostáva mu nič iné, ako si taký notebook kúpiť.

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

Ďalšou kategóriou notebookov je takzvaný mainstream, alebo stredný prúd, kde býva veľmi výhodný pomer cena/výkon. Opäť orientačne – cena notebookov je 20 – 40 tisíc korún (+/-). Tieto notebooky sú asi najpredávanejšie, často totiž ponúkajú veľmi vysoký výkon za prijateľnú cenu. A nielen výkon. Kvalita displeja, vybavenie portami a iná výbava, dlhá výdrž batérie. To všetko sú prednosti, ktoré môžu rozhodnúť práve o kúpe takého zariadenia. Tí, ktorí uvažujú o využití notebooku aj ako hernej mašiny, rozhodne pochybia, keď si nejaký mainstreamový notebook kúpia. Do tejto kategórie už spadajú tzv. ultra-portable notebooky, čo sú laptopy pre business sféru – ľahké, s menšími rozmermi a veľmi dlhou výdržou batérie.

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

Tretia a posledná kategória je high-end, do ktorej spadajú notebooky nad 40 tisíc korún. Je to však môj subjektívny názor, niekto totiž môže považovať za najlepšie notebooky až tie nad 50, alebo 60 tisíc korún. High-end je teda kategória najdrahších notebookov, často noviniek, ktoré sú vyrábané z veľmi odolných materiálov, mávajú dlhú výdrž a hlavne najvyšší výkon. Spadajú sem aj sedemnásť palcové notebooky s nadupanou grafikou, ktoré však nevydržia tak dlho. Odhadom do dvoch hodín maximálne. Vráťme sa ale späť. High-end kategória je pre tých najsolventnejších ľudí, ktorí buď také „top“ modely notebookov potrebujú, alebo proste na ne majú a chcú sa odlišovať od ostatných niečím výnimočným.

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

V podstate by sa dalo vyššie napísané zhrnúť do pár hlavných viet. Notebooky, či už pre akékoľvek použite, sa vyznačujú cenovou, a tým pádom aj výkonnostnou kategóriou, do ktorej spadajú. Hráči počítačových hier musia premýšľať o mainstreame, alebo ešte vyššej triede, kým „chudobní“ študenti skôr o low-ende. Tak isto aj do kancelárií sa hodí tento typ počítačov. Manažéri a obchodníci na cestách využijú ultra-portable laptopy, ktoré opäť ako herné laptopy začínajú niekde v mainstreame a skôr vyššie. Profesionálovia, či už využívajú notebook pre grafické modelovanie, či strih videa, využijú s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou high-endové notebooky. Ináč je to už na osobnej preferencii toho-ktorého zariadenia.

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

V nasledujúcej časti si povieme konkrétne, z čoho všetkého sa notebook skladá, respektíve, čo je v ňom obsiahnuté, čo najviac využijete a podobne. Poradíme vám (a na modelových príkladoch ukážeme), aká konfigurácia bude pre vás najvhodnejšia, podľa čoho si budete môcť urobiť vlastnú predstavu o tom, čo presne by ste si želali a na čo vám vystačí váš rozpočet vyhradený na kúpu notebooku.

Aký notebook si kúpiť – časť prvá

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 20

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Aký notebook si kúpiť – časť prvá


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.