Preposlať Displej

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Displej

01.10.2007 | Jan Gütller | Slovník pojmov | Komentárov: 2 |

Slovo displej je dnes súčasťou našich životov a môžeme byť len radi. Pred 50-timi rokmi ste mohli byť šťastní za farebnú televíziu. Dnes sme však obklopení najmodernejšími technológiami, ktoré pre zobrazenie obrazu využívajú najrôznejšie displeje.

Poďme sa pozrieť na tento pojem trochu bližšie a povedzme si, aké druhy displejov vlastne existujú.

Displej

Displej (z anglického display – zobraziť) je zariadenie, ktoré zobrazuje najrôznejšie informácie ako je text, obrázky, video. Displeje sa, ako som už spomenul, používajú v elektronických prístrojoch už veľmi dlho, dnes by sme mohli hovoriž skôr o digitálnych zariadeniach. Vo väčšine prípadov býva displej základným výstupným prvkom týchto digitálnych zariadení. Jedná sa o zariadenie typu budík, digitálny fotoaparát, mobilný telefón, UMPC, notebook, monitor, televízor, a podobne.

Displej

Existuje množstvo druhov displejov. Napríklad LCD (dnes pravdepodobne najrozšírenejší), CRT, TFT, LED, OLED, plazma. Displeje typu CRT dovolili napr. vznik televízie, dnes sa väčšinou už začínajú vyraďovať z prevádzky. Ich hlavnou prednosťou je kvalitný obraz, nevýhodou je škodlivé žiarenie. Avšak dnes sú technológie veľmi vyspelé, používajú sa predovšetkým takzvané LCD (Liquid Crystal Display) displeje. LCD sú displeje z tekutých kryštáľov, ktoré sú veľmi tenké a skladajú sa z neobmedzeného počtu farebných pixelov zoradených pred zdrojom svetla. Vyžadujú pomerne malé množstvo elektrickej energie. Výhodou (a prednosťou) je, že na malej ploche dokážu vytvoriť detailný obraz s veľkým množstvom jednotlivých bodov. Horšie sú oproti CRT, ak sa nemýlim, v dobe odozvy, ktorá sa dnes však stále viac a viac skracuje a blíži sa k dobe odozvy CRT displejov. V súčasnej dobe sa presadzujú TFT displeje, ktoré sú založené taktiež na technológii LCD. Majú lepší kontrast, dajú sa sledovať z väčšieho uhla a majú zabudovaný filter škodlivého žiarenia. Nájdeme ich v notebookoch, mobilných telefónoch, a ďalších zariadeniach.

Displej

Existuje ešte niekoľko typov displejov. Napríklad LED displeje (technológie elektroluminiscenčných diód), novšie OLED displeje (využívajúce technológiu „organických“ elektroluminiscenčných diód). Nemôžem nespomenúť technológiu plazma (televízory). Objavujú sa stále nové nápady, ako dosiahnuť čo najčistejší obraz s výborným kontrastom, sýtosťou farieb, s krátkou dobou odozvy, a tak ďalej, za čo najnižšej spotreby energie. Takou zaujímavosťou je nová technológia takzvaného „elektronického papiera“. Jedná sa doslova o papier, ktorý môže zobrazovať obraz. Môžete ho zrolovať a založiť, prípadne preložiť. Pozrite sa na obrázky.

Displej

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 2

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Displej


počet príspevkov: 2

lacny display

20.12.2010 v 22:19

Ak ta zaujima Preco Ako pozhanat co najlepsi displej chod na lacnydisplay.sk

Odpovedať

marat

22.02.2011 v 11:12

nezaujima, dakujem

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.