Preposlať Čo je to operačný systém?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Čo je to operačný systém?

05.10.2007 | Jan Güttler | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Väčšina z Vás tuší, čo znamená skratka OS.Áno, dnes si povieme niečo o operačných systémoch. O ich funkcii, typoch nechýba ani prehľad o cenách súčasne predávaných softwaroch tohto typu.

Prvým základným programom v počítači je BIOS, až po ňom nasledujú operačné systémy. Obidva vzájomne spolupracujú a bez ich prítomnosti by počítač vôbec nefungoval.Operačných systémov je viac, najrozšírenejším je Windows od Microsoftu(v mnohých verziách) a takým menej rozšíreným je Linux(opäť v rôznych prevedeniach).Rozdiel medzi BIOSOm a OS, okrem funkcií,je tiež to, že operačný systém sa inštaluje na pevný disk , kdežto BIOS nájdete nahraný na každej základnej doske už pri jej zakúpení. Operačný systém, je teda uložený na pevnom disku, odkiaľ sa pri každom štarte počítača nahráva do operačnej pamäte, kde je prítomný po celú dobu práce.

Čo je to operačný systém?

Operačný systém umožňuje komunikáciu medzi užívateľom alebo užívateľskými programami a počítačom a využíva k tomu i služby BIOSu. Operačný systém je súbor systémových programov, ktoré užívateľovi umožňujú spúštať aplikačné programy. Ďalej posyktuje operačný systém rôzne služby, napr. služby súborového systému, sieťové služby a iné.

Čo je to operačný systém?

Z histórie operačných systémov(OS) je asi najzaujímavejší (prvý celosvetovo úspešný) MS DOS. Táto spoločnosť si vďaka vysokým príjmom z predaja tohto OS, dobrým nápadom a šikovným vývojárom, mohla dovoliť investíciu do ďalšieho softwaru a tak svetlo sveta uzreli Windowsy, ktoré dnes využíva naprostá väčšina užívateľov. V pozadí sa však vyvíjal iný operačný systém- Linux. Vzhľadom na to, že u nás nie je až tak rozšírený, odkazujem vás na odbornú literatúru , ktorá sa zaoberá týmto OS. Windowsov bolo vyvinutých viacero verzií, najúspešnejšie a najpoužívanejšie z nich sú : Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP a v súčasnej dobe nájdete na trhu už aj Windows Vista, ktoré dokážu pracovať i v 64 bitovom režime. Užívateľské prostredie tohto OS(takzvaný interface), je graficky veľmi príjemne spracované a Vista prináša tiež jednu , povedal by som najväčšiu výhodu, ktorou je bezpečnosť. Microsoft sa v súčasnej dobe zameriava nielen na bezpečnosť, ale tiež i na stabilitu OS.

Čo je to operačný systém?

Cena OS je rôzna,záleží na tom, pre koho je OS určený, a aké funkcie (resp. možnosti) ponúka. Keď budem hovoriť o OS Windows , okrem basic a home verzií existujú tiež verzie business, ultimate a server . Postupnosť týchto verzií, je aj postupnosťou v cenách , od najnižšej po najvyššiu. Okrem iného, záleží i na licencii, ktorú si s operačným systémom kupujete. Cena súčasného OS Windows Vista Home Basic je cca. 1 800Sk, lepšia Vista Home Premium je už približne 2 300Sk, verzia pre businessmanov alebo ultimate verzia pre vývojárov sa pohybuje v rozmedzí od 3 500 do 60 000Sk!

Čo je to operačný systém?

A na záver informácie pre záujemcov. Na tému "operačný systém" vyšlo veľa kníh, ktoré sú určené pre začiatočníkov, pokročilých i pre profesionálov.

Čo je to operačný systém?

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 13

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Čo je to operačný systém?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.