Preposlať Čo je to BIOS?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Čo je to BIOS?

01.10.2007 | Jan Gütller | Slovník pojmov | Komentárov: 1 |

Pojem BIOS je už v počítačovej histórii relatívne starý výraz, a pretože bez BIOSu by nebolo počítača (vôbec by sa nezapol), pozrieme sa dnes na to, akú funkciu plní a čo pre nás znamená. Čítajte ďalej.

BIOS je anglická skratka (Basic Input Output System) najzákladnejšieho programu počítača. Funkciou BIOSu je riadenie celého systému. Upresním to, zaisťuje komunikáciu jednotlivých komponentov počítača(hardwardu)s čipsetom základnej dosky a operačným systémom(OS). Laicky povedané, prepája hardware so softwarom.

Čo je to BIOS?

Ide teda o akýsi základný "operačný systém", ktorý je napevno nahraný v tzv. " pamäti CMOS", ktorá sa nachádza na základnej doske. Pamäť CMOS je pamäťou typu ROM, to znamená, že ju nie je možné prepisovať, slúži len pre čítanie dát, ktoré su na nej uložené. Ak sa chcete dozvedieť o pamätiach(obecne) trochu viac, prečítajte si už skôr uvedený článok s názvom "Operačná pamäť a všetko, čo by ste o nej mali vedieť".

Čo je to BIOS?

Od nastavenia BIOSu základnej dosky sa odvíja výkon celého systému. Napriek tomu, že prvé nastavenie Biosu od výrobcu je optimálne, je tu možnosť do BIOSu vstúpiť a previesť niektoré zmeny v nastavení. To ale neodporúčam neskúseným užívateľom, pretože by si ľahko mohli nabúrať celý systém. BIOS ponúka nielen zmeny pre urýchlenie chodu počítača, teda zvýšenie výkonu PC. Pre nastavovanie, zmenu a ukládanie údajov BIOS slúži program setup. Kladiete si otázku, kde ho nájdete, ako sa doňho dostať? Behom niekoľkých počiatočných sekúnd pri detekcii počítača(spustenie) stačí vo väčšine prípadov stisknúť klávesu DEL(delete). Jednotlivý výrobcovia BIOSu si ale vyhradzujú právo na rôzne spôsoby vstupu do programu Setup, môžete sa teda stretnúť aj s iným spôsobom, teda stisk inej klávesy v tento moment. Ako som už hovoril, vo väčšine prípadov je to DEL. Ponúka sa tiež možnosž aktualizácie BIOSu, nebudem to ale širšie rozvádzať. Je dobré vedieť, že pre zlepšenie výkonu PC niekedy postačí len aktualizácia BIOSu.

Čo je to BIOS?

Na záver by som rád podotkol, že výrobcovia základných dosiek(motherboard) mávajú vlastné BIOSy, ktoré sú si navzájom ale veľmi podobné. Takže sa nemusíte ničoho obávať. Verím, že ste si o pojme BIOS utvorili obrázok. Pre záujemcov pretaktovania a iného navyšovania výkonu očítača pomocou BIOS odporúčam odbornú literatúru , ktorá sa zaoberá touto problematikou.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 38

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Čo je to BIOS?


počet príspevkov: 1

jaro galaida

14.08.2013 v 11:02

zdravim mam poruchu v pc nezobrazujemi nic a neviem zapnut klavesnicu ani nesvieti aneviem zapnut bios dakujem za info...

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.