Preposlať Čo je to slot?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Čo je to slot?

02.10.2007 | Jan Gütller | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Dnes si povieme trošku o tom, čo je to slot. V počítačovej branži sa s týmto pojmom stretnete veľmi často hlavne při upgradu počítača. Je teda užitočné vedieť, čo je slot, načo slúži a ako ich rozdeľujeme.

Základná doska (motherboard) je akási kostra, na ktorej je postavený celý počítač a cez ktorú medzi sebou komunikujú jednotlivé komponenty. Tieto komponenty bývajú často zasunované do tzv."slotov". Sloty sú miesta na základnej doske , do ktorých sa pripájajú rôzne prídavné(rozširujúce) karty, ako grafická, zvuková karta, modem, sieťová karta a iné. Každý typ slotu má svoju zbernicu, čo je zariadenie, ktoré sprostredkováva dátovú komunikáciu medzi slotom a zvyškom počítača.

Čo je to slot?

Najpoužívanjšie typy slotov v dnešnej dobe sú tieto: PCI, PCI-E (PCI-Express), AGP, Memory slot, ISA. Poďme si v stručnosti povedať, ktorý načo slúži. V súčasnosti sa u najstarších počítačov môžeme stretnúť so slotmi ISA. Pripájali sa do nich prakticky všetky rozširujúce karty. Prenos dát ich zbernicami je veľmi pomalý adnes sa už nepoužívajú. Ďalšími slotmi sú PCI, ktoré v podstate nahradili sloty ISA. Prečo? Odpoveď je úplne jednoduchá. Pretože sú rýchlejšie. Tiež s avyužívajú k pripojeniu ľubovolných rozširujúcich kariet. Špecialitou medzi slotmi sa následne stal AGP slot.Ide o špeciálny slot pre grafickú kartu. Grafická karta môže byť osadená i do slotov PCI a ISA, ale AGP prináša radu výhod, predovšetkým veľmi vysokú prenosovú rýchlosť. V súčasnej dobe najnovšími zbernicami , sú "extrémne" rýchle (ešte rýchlejšie ako AGP), PCI-E (PCI Express) slotyumožňujú pripojenie ľubovoľných rozširujúcich kariet. PCI-E dnes vytáča, resp. nahrádzajú sloty AGP(1x,2x,4x,8x) a pre pripojenie (nielen) grafickej karty sa používa PCI-E 16x slot. Nezabudnime tiež na sloty pre operačnú pamäť. Dnešné základné dosky bývajú vybavené bežne tromi až štyrmi slotmi.

Čo je to slot?

Dúfam, že ste si už o najpoužívanejších slotoch urobili obrázok. A keď sme už pri slove "obrázok" , pozrite sa na fotografie základných dosiek a ich slotov. Upozorňujem však, že jednotliví výrobcovia a jednotlivé motherboardy, mávajú často odlišné farebné prevedenie!

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 8

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Čo je to slot?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.