Preposlať Myš

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Myš

17.09.2007 | Filip Kříž | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Počítačová myš je v súčasnej dobe najpoužívanejšie polohovacie zariadenie používané na ovládanie počítača.

Zaznamenáva svoju polohu a jej zmeny, ktoré predáva počítaču, ktorý na ich základe mení polohu napríklad kurzoru v operačnom systéme, počítačovej hre a podobne. Prvá myš bola vynájdená v roku 1963. V dnešnej dobe sú k dispozícii myši guličkové(prakticky vymierajúci druh), optické a laserové.

Myš

Mechanická alebo tiež guličková myš používa k rozpoznávaniu pohybu a pozície myši guličku a dve osy , na ktoré sa pohyb vďaka pohybu samotnej guličky prenáša. Bola používaná od prvých myší až do masívneho rozšírenia a zlacnenia optických myší. Jej výhodou bola predovšetkým cena. Dnes ju vytlačili z trhu optické a laserové myši a to najmä kvôli zanášaniu myši prachom a nepresnosti.

Myš

Optická myš sníma povrch vďaka optickému senzoru. Vyhodnotenie polohy prevádza zabudovaný procesor. Aby myš mohla pracovať v ktorúkoľvek dennú či nočnú dobu, osvetľuje sa podložka,stôl či čokoľvek iné pod ňou, LED diódou(najpoužívanejšia je červená,ale existujú i modré a iné). Snímač dokáže urobiť obrázok každú sekundu až niekoľko tisíckrát, čím viacej krát, tým je myš kvalitnejšia, je ťažšie ju takzvane"utrhnúť". K tomu môže dôjsť,keď Váš pohyb je rýchlejší ako dokáže myš spracovať, k čomu u guličkovej myši dôjsť nemôže. U moderných optických myší sa to už tiež nestáva. Fatálny vplyv na presnosť myši má optický senzor, ktorého kvalita sa určuje podľa toho, koľko bodov(dots) dokáže rozoznať v diaľke jedného palca (inch)- teda DPI - dots per inch. Čím viac bodov na palec myš rozozná, tým je presnejšia a v praxi citlivejšia na pohyb. Najlepšie optické myši dnes dokážu pracovať na 2000DPI.

Myš

Laserové myši sú posledným evolučným článkom myši, sú o niečo drahšie a kvalitnejšie ako myši optické. Zjednodušene povedané je jediný rozdiel v tom, že miesto svetla používajú laserový paprsok, čo u nich zaručuje ešte väčšiu presnosť.

Myš

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 3

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Myš


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.