Preposlať Zbernice

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Zbernice

02.08.2007 | Martin Kubelka | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Už v niekoľkých článkoch zaznel pojem zbernice, a preto je zapotreby vysvetliť aspoň základné pojmy spojené s týmto vo výpočtovej technike nepostrádateľným pojmom...

Už v niekoľkých článkoch zaznel pojem zbernice, a preto je zapotreby vysvetliť aspoň základné pojmy spojené s týmto vo výpočtovej technike nepostrádateľným pojmom. Sbernica (anglicky bus) je v podstate skupina vodičov vedúcich dátové, adresové a riadiace signály. U paralelných zberníc sa dajú vodiče rozdeliť na dátove, adresové a riadiace. Sériové zbernice svoje vodiče zdieľajú, tak že sa dáta na vodiči striedajú. Zbernica má za úlohu zaistiť prenos dát a riadiacich povelov medzi dvoma a viac elektronickými zariadeniami. Prenos dát na zbernici sa riadi stanoveným štandardizovaným protokolom.

Zbernice

V prípade modulárnej architektúry elektronického zariadenia alebo počítača je zbernica po mechanickej stránke vybavená konektormi uspôsobnými pre pripojenie jednotlivých modulov.

Zbernice

Najčastejšie vyskytované štandardy zberníc:

 ISA - starší typ pasívnej zbernice, šírka 8 alebo 16 bitov, prenosová rýchlosť < 8 MB/s  PCI - novší typ zbernice, šírka 32 alebo 64 bitov, burst režim, prenosová rýchlosť < 130 MB/s (260 MB/s)  AGP - zbernica určená len pre pripojenie grafickej karty k systému, prenosová rýchlosť 260 MB/s - 2 GB/s  PCI-X - spätne kompatibilná rozšírená zbernica PCI (viď. Článok o PCI-X)  PCI Express (PCIe) - nová sériová implementácia zbernice PCI (nástupca AGP pre pripojenie moderných výkonných grafických kariet s potrebou obrovského dátového toku)

Zbernice

USB - sériová polyfunkčná zbernica, 2 diferenciálne dátové vodiče + 2 napájacie vodiče 5 V/500 mA, široké použitie, verzia 1.1 prenosová rýchlosť 12 Mb/s, 2.0 prenosová rýchlosť 480 Mb/s (viď. Článok o USB) FireWire - sériová polyfunkčná zbernica, široké použitie, 50 MB/s (viď. Článok o firewire)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Zbernice


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.