Preposlať Touchpad

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Touchpad

01.08.2007 | Martin Kubelka | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Touchpad je dôležité zariadenie používané u notebookoch, laptopoch a podobných mobilných zariadeniach pre nahradenie bežnej počítačovej myši. Vyrába sa v mnohých prevedeniach v závislosti od výrobcov, ale spravidla ide o obdĺžnikovú plochu, nie väčšiu ako

Touchpad je dôležité zariadenie používané u notebookoch, laptopoch a podobných mobilných zariadeniach pre nahradenie bežnej počítačovej myši. Vyrába sa v mnohých prevedeniach v závislosti od výrobcov, ale spravidla ide o obdĺžnikovú plochu, nie väčšiu ako 50 cm štvorcových.

Touchpad

Touchpad pracuje na princípe snímania elektrickej kapacity prstov pohybujúcich sa po dotykovom snímači. Kapacitné senzory sú umiestnené na vertikálnych a horizontálnych osách touchpadu a snímajú zmeny polohy prstov na ploche. Pohyb kurzora na ploche je následne odrazom zmien kapacity snímačov zapríčinených pohybom prstu. Preto touchpad nereaguje na dotykové pero alebo napr. na prst v rukavici ako je tu u dotykového displeja , ktorý funguje ale na inom princípe.

Touchpad

Touchpad raeguje tiež na poklepanie prstom, vďaka ktorému je možné využívať napr. funkcie "drag and drop" (chyť a pusť). pre ľahšie ovládanie je ale doplnený ešte dvojicou tlačidiel, ako bežná počítačová myš. Niektoré touchpady mávajú i zariadenie pre scrollovanie , ktoré nahrádza obľúbené koliesko myši.

Touchpad

U moderných notebookov je vidieť tiež trend tzv"hot-spotov", čo sú miesta na touchpadu, ktoré keď je celý touchpad v špeciálnom móde, môžu mať pridelené vlastné uživateľsky modifikované funkcie. (napr. rýchle spustenie prehliadača, prehrávače, kopírovanie do schránky, vloženie zo schránky atď).

Touchpad

I keď boli touchpady prvotne určené prevažne pre prenosné zariadenia, kde nahrádzajú klasickú myš, ktorá k svojej správnej funkcii potrebuje viac menej rovnú plochu, tak u niektorých používateľov sa teší obľube i u normálnych stolných PC atak je možné zohnať i špeciálnu klávesnicu s integrovaným touchpadom.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 7

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Touchpad


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.