Preposlať Zbernica PCI-Expres

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Zbernica PCI-Expres

01.08.2007 | Martin Kubelka | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

PCI-express je nová implementácia PCI zbernice tretej generácie (PCI 3<sup>rd</sup> generation I/O). Používa už známe komunikačné štandardy a technológie, avšak je založená na ďaleko

PCI-express je nová implementácia PCI zbernice tretej generácie (PCI 3rd generation I/O). Používa už známe komunikačné štandardy a technológie, avšak je založená na ďaleko rýchlejšej sériovej komunikácii. Táto technológie bola vyvinutá firmou Intel, ktorá ako prvá začala jej podporu implementovať do svojich produktov. Dnes sa s ňou už môžeme stretnúť, ako v normálnych stolových PC, tak v notebookoch.

Zbernica PCI-Expres

PCI-Express vychádza svojou koncepciou zo starých štandardov PCI, ale je oveľa rýchlejší, a tak slúži ako náhrada skôr hojne rozšírenej sbernice AGP (Accelerated Graphic Port), ktorú dnes už takmer vytlačila. Táto zbernica slúžila predtým pre pripojenie grafikých kariet, pretože bola rýchlejšia, ako stará PCI.

Zbernica PCI-Expres

Dátová priepustnosť zbernice PCI-X podľa jednotilivých rýchlostných špecifikácií:

  • 1x - 2,5 Gbps (obojsmerná prevádzka 5 Gbps)
  • 4x - 10 Gbps (obojsmerná 20 Gbps)
  • 8x - 1.6 GBps (obojsmerne 3.2 Gbps)
  • 16x - 3.2 GBps (obojsmerne 6.4 Gbps)

Zbernica PCI-Expres

PCI-Express nie je ale dostatočne rýchla, aby bola použitá ako pamäťová zbernica. Proti nej má veľkú výhodu technológia HyperTransport, ktorá je pre tento účel veľmi vhodná (teoretická priepustnosť dosahuje 9,6 Gbps). PCI-X je preto využívaná hlavne ako sbernica pre pripojenie grafických kariet.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Zbernica PCI-Expres


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.