Preposlať Instant messaging - postavičky a symboly "kecalovia"

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Instant messaging - postavičky a symboly "kecalovia"

12.07.2007 | | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Jedná sa nám o pojem Instant mesasging, niekedy tiež IM. A ešte Vám ukážem niekoľko tzv. „kecalov“, alebo aj programy na chatovanie a komunikáciu cez internet.

Jedná sa nám o pojem Instant mesasging, niekedy tiež IM. A ešte Vám ukážem niekoľko tzv. „kecalov“, alebo aj programov na chatovanie a komunikáciu cez internet.

Instant messaging - postavičky a symboly "kecalovia"

Úvodom by som mal objasniť pojem Instant messaging, preto budeme trochu hľadať v histórii. Instant messaging je internetová služba, umožňujúca komunikáciu a výmenu dát v reálnom čase. Toto môžeme považovať za relatívne presnú definíciu. Ako stále postupuje vývoj, tak sa aj chatovacie programy stále zlepšujú. Výhodou Instant messagingu je, že máte prehľad o tom, kto je tzv. online a kto je s Vami ochotný komunikovať. Službu zaisťuje klientská aplikácia, ktorá komunikuje prostredníctvom určitého súboru pravidiel – protokolu. Ak sa majú klienti medzi sebou dohovoriť, musia rozumieť protokolu, ktorý používa druhá strana. Pre ukážku som našiel tie najznámejšie protokoly: ICQ, MSN, Jabber, Yahoo! a ďalšie.

Instant messaging - postavičky a symboly "kecalovia"

História IM ja pomerne dlhá, siaha niekam k roku 1970. To je doba multiužívateľských operačných systémov, ako je UNIX: Jednalo sa o jednoduchú komunikáciu medzi užívateľmi rovnakých prístrojov, ale vývoj nastal až s príchodom lokálnych sietí a neskôr celosvetovej siete – internetu.

Instant messaging - postavičky a symboly "kecalovia"

V tej dobe zažil Instant messaging niekoľko razantných zmien. Pôvodné konzolové ovládanie bolo nahradené dnešným graficky prevedeným užívateľským rozhraním, niektoré protokoly na seba nabalili pridané služby, ako Push to Talk, videotelefonovanie, online hry a ďalšie. Moderný počiatok Instant messagingu je možné spájať s novembrom 1996, kedy izraelská spoločnosť Mirabilis, ktorá bola neskôr pridaná k AOL, predstavila svetu ICQ. Pre ukážku opäť niekoľko najznámejších klientov: ICQ, QIP 2005, Miranda IM, Windows Live Messanger a mnoho ďalších.

Instant messaging - postavičky a symboly "kecalovia"

Toto bolo niečo málo z úvodu o Instant messagingu, v najbližšej dobe sa spoločne pozrieme na niektorých klientov, môžete sa tešiť.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Instant messaging - postavičky a symboly "kecalovia"


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.