Preposlať Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť

11.07.2007 | Jan Güttler | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Pojem operačná pamäť patrí medzi najfrekventovanejšie pojmy v oblasti výpočtovej techniky a tak sme pre vás na túto tému pripravili recenziu, v ktorej sa dozviete základné informácie o tomto hardware, ktorý je súčasťou každého počítača.

Pojem operačná pamäť patrí medzi najfrekventovanejšie pojmy v oblasti výpočtovej techniky a tak sme pre vás na túto tému pripravili recenziu, v ktorej sa dozviete základné informácie o tomto hardware, ktorý je súčasťou každého počítača. Poďme sa na to pozrieť. Operačná pamäť je krátkodobá pamäť počítača, ktorá je viacmenej určená ku krátkodobému zápisu aj čítaniu dát. Slovom „krátkodobá“ je myslené, že pamäť uchováva dáta, narozdiel od pevného disku, len krátkodobo. Pri vypnutom stave (alebo reštarte) sú všetky dáta nenávratne stratené, preto je tu nutné ukladanie dát a inštalovanie softwaru na pevný disk. Do operačnej pamäte sa nám pri chode počítača načítajú všetky spustené programy a iné aplikácie, vrátane operačného systému, ktorý „zožerie“ najviac miesta. Uložené dáta sa teda do pamäte načítajú, aby sme s nimi mohli pracovať. To je celý princíp fungovania operačnej pamäte.

Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Pri počítačoch, notebookoch a iných mobilných zariadeniach ako sú tablety a UMPC, je najpoužívanejším typom pamäti tzv. RAM (Random Access Memory). Táto pamäť je pamäťou, ako som už spomenul, s ľubovoľným prístupom, sa niekedy nazýva RWM (Read Write Memory), pretože slúži ako k čítaniu, tak aj k zápisu dát, s ktorými pracuje. Okram RAM existuje tiež ROM (Read Only Memory), ako už z názvu vyplýva, slúži len pre čítanie dát. Pamäť typu ROM sa pamätá dáta aj po odpojení napájania.

Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Medzi základné charakteristiky pamäti patrí jej veľkosť (kapacita) a frekvencia (kmitočet), na ktorý beží. Tieto základné charakteristiky sú veľmi dôležitým údajom pre celkovú výkonnosť počítača. V dnešnej dobe, kedy väčšina počítačov beží pod operačným systémom Windows XP alebo Vista, je požiadaviek na kapacitu pamäti výrazne viac. Pre Windows XP sa doporučuje 512MB RAM, pre Windows Vista je to až 1GB (1024MB) RAM. Keď naviac vezmeme do úvahy to, že budeme chcieť na počítači hrať najnovšie hry, robiť grafiku alebo strihať video, je najlepšie mať nejaký ten gigabajt v rukáve. Preto je teda skoro až nutnosťou (napríklad pri kúpe nového PC) minimálna kapacita 1GB, inak si toho moc neužijete. Aj napriek tomu ale nevadí, keď si zaobstaráte (dnes štandardne ponúkaných) 512MB RAM, pretože je tu ešte možnosť osadiť ďalšie dva nové sloty (poprípade jeden) rozširujúcou pamäťou a navýšiť tak jej celkovú kapacitu. Voľba budúceho upgradu je samozrejme na vás.

Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Len ako zaujímavosť pre vás, dôvod prečo je kapacita pamäte tak dôležitá , je ten, že užívateľ ktorý má vo svojom počítači málo pamäte, si musí dbať na to, aby nemal súčasne spustených zbytočne veľa programov a otvorených príliš veľa veľkých súborov. Pokiaľ pamäť nemá dostatočnú veľkosť, tak operačný systém odkladá časť obsahu operačnej pamäte, ktorý sa do nej nevojde, na disk. Tomuto hovoríme swapovanie (výmena). Prístup na disk je ale v tejto situácii oveľa pomalší, a preto sa počítač významne spomaľuje.

Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Frekvencia je tiež dosť dôležitou vlastnosťou pamäti. Bežne užívané sú frekvencie 400MHz (tzv. DDR pamäti pre staršie základné dosky), ďalej potom 533MHz, 667MHz a 800MHz. Rýchlejšie frekvencie nad 400MHz podporujú nové základné dosky pre procesory AMD a Intel so socketmi AM2 a 775, tieto pamäte sú označované (okrem tých najnovších) ako DDR2. Myslím, že najrozumnejšie (hlavne kvôli cene) je zlatá stredná cesta. Dnes sa vyrábajú rôzne pamäte o rôznych veľkostiach a rôznych frekvenciách. Je tu mnoho výrobcov (napr. A-Data, Corsair, Geil, Hynix, Kingmax, Kingston, OCZ, Samsung … a ďalší), ktorí sa odlišujú v ponukách pamätí a ich kvalite.

Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Pre dnešné a budúce využitie doporučujem pamäte DDR2. Zaujímavou kombináciou je napr. 1GB RAM (667MHz) alebo 2GB RAM (800MHz). Pozor na niektoré staršie počítače, ktoré zvládajú maximálne 400MHz! Pre fajnšmekrov sú k k dispozícii aj moduly až so 4GB. Najnovšie do obchodu tiež nedávno zavítali DDR3 pamäte o frekvenciách nad 1GHz, avšak ich cena je zatiaľ dosť vysoká a nie je veľa dosiek, ktoré by ich podporovali. Ako ste si iste všimli na obrázkoch, sú tu pamäte, bez „krytov“ (teda bez chladenia) a s „krytom“ (s pasívnym chladením). S/ to práve tie výkonnejšie pamäte, ktoré potrebujú chladiť. Je to z dôvodu vyšších frekvencií, na ktorých pracujú. Medzi ďalšie obrázky som zaradil napr. záber zasúvania RAM do slotu alebo detail pamäte. Dúfam, že sa vám moja recenzia na operačnú pamäť páčila, a že vám v niečom pomohla a niečo zaujímavého ste sa dozvedeli.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 28

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Operačná pamäť a všetko čo by ste o nej mali vedieť


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.