Preposlať Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

10.07.2007 | Jan Güttler | Slovník pojmov | Komentárov: 1 |

So slovom procesor alebo mikroprocesor sa určite stretol každý. Nie ale všetci vedia to, čo sa môžete dočítať v tomto článku. Ľudia kupujúci si nový osobný počítač alebo notebook často ani netušia, ako dôležitý je tento hardware a aká je jeho cena.

So slovom procesor alebo mikroprocesor sa iste stretol každý. Nie ale všetci vedia to, čo sa môžete dočítať v tomto článku. Ľudia kupujúci si nový osobný počítač alebo notebook často ani netušia, ako dôležitý je tento hardware a aká je jeho cena. Ak nechcete naletieť obchodníkom, prečítajte si nasledujúce riadky. Budete sa lepšie orientovať v problematike a niekto vás pri kúpe nedostane.

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

Procesor, niekedy nazývaný skrátene CPU (Central Processing Unit), je jedna z najdôležitejších súčiastok počítača, hardware. Jeho funkciou je riadiť beh programov a spracovanie ich inštrukcií. Tým riadi celý systém. Najdôležitejším parametrom, ktorý určuje výkon procesoru, je taktovacia frekvencia. Tá sa dnes udáva predovšetkým v GHz (giga-hertz). Najznámejšími spoločnosťami vyrábajúcimi procesory a ovládajúcimi 99% trhu sú Intel a AMD (Advanced Micro Devices). Títo výrobcovia ponúkajú predovšetkým procesory o frekvencii (kmitočtu) 1,6 až 3,5GHz. Na trhu však nájdete aj menej výkonné procesory o nižších frekvenciách, ktoré sa môžu pohybovať pod 1 GHz, čiže, v stovkách MHz (mega-hertz). Len pre informáciu 1GHz je rovný 1 024MHz. Druhým a v dnešnej dobe už dosť dôležitým parametrom je tzv. L2 cache alebo aj vyrovnávacia pamäť druhej úrovne. Čo to vlastne je? Vyrovnávacia pamäť je akýsi most medzi rýchlym procesorom a pomalšou pamäťou počítača.Obecne platí, rovnako ako u frekvencií, že čím viac, tým lepšie. L2 cache má dnes veľkosť od 256KB až po 8MB. Celkom veľká pamäť je už od jedného megabajtu.

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

Minulosť procesorov je sama o sebe veľmi zaujímavá, ale vzhľadom k tomu, že sa bavíme o súčasnosti, odkážem vás (v prípade vašeho záujmu) na stránky nejakej online encyklopédie. Výber je na vás. Nie málo dôležitou vlastnosťou procesoru je jeho spotreba. Nové mikroprocesory sú stále viac efektívnejšie vo využívaní energie, ktorú spotrebúvajú, a tak sa môžem tešiť nižšej spotrebe, bežne do 100W (64W, 84W, 96W, záleží na type procesoru). Dnešné procesory sa obvykle delia podľa pätíc, ktorým sa tiež hovorí socket. Tieto pätice nájdete na základnej doske /motherboard). Aký socket doska má, určuje, akým procesorom bude osadená. Pätica sa označuje často podľa počtu pinov alebo kódovým označením. Dnes sú na trhu pre bežného užívateľa dostupné základné dosky so socketom 479 (Intel), 939 (AMD), 775 (Intel), 754 (AMD), AM2 (AMD). Na výkon procesoru má vplyv aj frekvencia zbernice, tzv. FSB (Front Side Bus), ktorou komunikuje procesor so zbytkom počítača prostredníctvom tzv. chipsetu. V neposlednom rade je tu trend v navyšovaní počtu jadier v jednom procesore, čo znamená zvýšenie výkonu. Dnes na pultoch obchodov nájdete okrem jedno jadrových procesorov aj dvoj a štvor jadrové. Bohužiaľ u viac jadier je trochu problém pri výrobe kvôli komunikácii medzi týmito jadrami a tak sa budeme musieť zatiaľ uspokojiť s už spomínanými procesormi (2 a 4 jadrá), ktoré sú optimalizované a sú výkonnejšie ako jednojadrové procesory. Vo vývoji sú aj viac než štvor jadrové, ale na tie si budeme musieť počkať.

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

Každá miniaturizácia má svoje hranice, rovnako tomu tak bude aj s výrobou procesorov nanometrovou (nm) technológiou. Tá určuje predovšetkým frekvenciu procesoru a tiež spotrebu. Dnešné procesory sú vyrábané 90nm, 65nm, od jesene tohoto roku 45nm technológiou. Našťastie tu sú už nápady ako navyšovanie L2 cache, zvyšovanie počtu jadier a ďalšie nápady pre zvýšenie výkonu procesoru. Vo vývoji sú samozrejme aj iné technologické postupy výroby mikroprocesorov, ale ešte nedošli do štádia, kedy ba sa o nich dalo vážnejšie hovoriť. Som zvedavý, čím nás budúcnosť prekvapí.

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

Každý procesor pri svojej činnosti spotrebúva elektrickú energiu a tým vzniká ako odpadný produkt teplo. Preto je nutné tento procesor chladiť. Jednotlivé chladiče k jednotlivým procesorom môžete zakúpiť v akejkoľvek predajni s výpočtovou technikou. Často majú v názve číslo socketu, ktorý podporujú. Kto si verí a vie to s počítačom, má možnosť procesor tiež pretaktovať (anglicky overlock). Pretaktovanie znamená navýšenie reálnej frekvencie oproti pôvodnej. V tých najlepších prípadoch sa dá hovoriť o zvýšení výkonu až o 30% (pre tieto účely doporučujem CPU Intel Core 2 Duo). Pretaktovanie, hlavne u viac jadrových procesorov, nie je zrovna jednoduchá záležitosť. Mohlo by sa stať, že by ste procesor spálili. A povedzte mi, kto má dnes na vyhodenie pár tisíc korún? Asi nie mnoho z nás. Nutné informácie sa dočítate v odbornej literatúre.

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

Verím, že táto recenzia na procesory a všetko čo by ste o nich mali vedieť, bola pri čítaní záživná a pomohla vám rozšíriť si obzor znalostí. Na záver by som rád dodal, že u procesorov platí pravidlo "vyšší výkon za vyššiu cenu". Ale s tým výkonom sa to nemusí zase tak preháňať. Osobne doporučujem procesory Intel Core 2 Duo (Quad) od frekvencie 2GHz a vyššie a tiež nové dvoj jadrové procesory AMD X2 opäť od 2GHz a vyššie.

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 49

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Procesor a všetko čo by ste o ňom mali vedieť


počet príspevkov: 1

Blizzard

21.07.2011 v 18:10

Ja by som chcel radšej vedieť, ako pracuje procesor - konkrétne ako spracováva strojový kód. - Ako dokáže nehmotná informácia v kóde spôsobiť nejakú hmotnú zmenu cez procesor - tozn. že ako si procesor informáciu \"načíta\" - dostane do seba? Potom už viem že je to o tom \"vodivosť a nevodivosť\" cez tranzistory = 0 a 1, ale, ako to funguje v tom okamihu - keď sa tá informácia práve načítava do procesora - tranzistora/ov??

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.