Preposlať Pevný disk

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pevný disk

21.06.2007 | Martin Kubelka | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Pevný disk (anglicky Hard disk drive – HDD) je využívaný k trvalému záznamu dát. Používa sa hlavne v osobných počítačoch, notebookoch, multimediálnych zariadeniach, Mp3 prehrávačoch.

Pevný disk (anglicky Hard disk drive – HDD) je využívaný k trvalému záznamu dát. Používa sa hlavne v osobných počítačoch, notebookoch, multimediálnych zariadeniach, Mp3 prehrávačoch. K permanentnému dátovému záznamu používa magnetické technológie.

Pevný disk

Dáta sa zaznamenávajú pomocou elektromagnetickej hlavy na kovovej, sklenenej alebo keramickej platni pokrytej magneticky reaktívnou vstrvou. Hustota dátového záznamu je udávaná v počte gigabitov na štvorcový palec a je priamo ovplyvnená technológiou zápisu. V dnešnej dobe sa využíva technológia kolmého zápisu, čo umožňuje ďaleko väčšiu dátovu hustotu, než skoršie technológie pozdĺžneho zápisu.

Pevný disk

Rýchlosť disku sa udáva v otáčkach za minútu a spoločne s dátovou hustotou záznamu nám môže povedať mnoho o tom, koľko dát dokáže disk načítať za určitý čas. Čím väčšia dátová hustota a rýchlosť, tým väčší dátový tok. V dnešnej dobe sa u pevných diskoch môžeme strednúť hlavne s rýchlosťou 4 200 otáčiek/min (väčšinou u starších notebookoch), 5 400 ot/min, 7 200 ot/min a 10 000 ot/min. U veľmi výkonných (hlavne SCSI diskov) môžeme vidieť aj 15 000 ot/min verziu.

Pevný disk

Disky sa vyrábajú prevažne s priemerom platní 3,5 palca (tj. 8,9 cm), u notebookoch sa potom stretneme s verziou 2,5 palcov. Vyvíjané sú už aj veľmi malé disky pre Mp3 prehrávače a mobilné telefóny s ďaleko menšími plotňami.

Pevný disk

Pevné disky sú k počítaču/notebooku/ pripojené pomocu rôznych rozhraní. V skoršej dobe býval najrozšírenejší IDE – Integrated Drive Electronics (tiež sa dá vidieť skratka ATA – Advanced Technology Attachment) jedná sa o paralelné rozhranie, a preto po príchode rozhrania SATA (serial ATA) je možné vidieť aj formu tohto názvu naznačujúcu, že ide ešte o staršie paralelné rozhranie PATA. Teoretická dátová priepustnosť ATA (PATA) rozhranie sa rovná 1Gb/s = 133MB/s (preto tiež niekedy býva ozačované ATA133). Táto rýchlosť pri zapojení jedného disku nie je problémom, ale keďže rozhranie ATA je navrhnuté pre pripojenie dvoch diskov na jeden kábel, tak sa táto rýchlosť stáva „úzkym hrdlom“ systému, pretože každý disk dokáže posielať až 640Mb/s = 80MB/s. Naviac disky na rozhranie ATA potrebujú ešte nastaviť pomocou tzv. Seitche, čo pre menej znalých užívateľov býval vždy problém. Nové rozhranie SATA nielen že rieši problémy s neprehľadnou a zložitou kabelážou, ale poskytujú aj ďaleko väčšiu dátovú priepustnosť a to 150MB/s vo verzii SATA 1 a 300MB/s vo verzii SATA 2.

Pevný disk

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Pevný disk


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.