Preposlať Čo je Bluetooth?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Čo je Bluetooth?

14.06.2007 | Martin Kubelka | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Pod tajomným menom bluetooth/modrý zub/ sa skrýva názov pre medzinárodný štandard pre bez káblovú komunikáciu pod označením IEEE 802.15.1, ktorý patrí do kategórie siete PAN/personal area network/. Ako už vyplýva z názvu, jedná sa o takzvanú"osobnú sieť"

Pod tajomným menom bluetooth/modrý zub/ sa skrýva názov pre medzinárodný štandard pre bez káblovú komunikáciu pod označením IEEE 802.15.1, ktorý patrí do kategórie siete PAN/personal area network/. Ako už vyplýva z názvu, jedná sa o takzvanú"osobnú sieť".Tento názov vznikol podľa analógie mena dánskeho kráľa Harolda Modrozuba, ktorý v 10tom storočí vďaka svojim dobrým diplomatickým schopnostiam zjednotil tamojšie kmene. Rovnako tak i Bluetooth veľmi uľahčuje vzájomnú komunikáciu mnohých zariadení.

Čo je Bluetooth?

V dnešnej dobe je najčastejšie bluetooth využívaný vo verzii 1.2, ktorá je implementovaná v prevažnej väčšine moderných zariadení ako sú mobilné telefóny, komunikátory, PDA, notebooky, MP3 prehrávače a iné.Posledná špecifikácia bluetooth vo verzii 2.0 EDR/Enhanced Data-Rate/ prináša oproti špecifikácii vo verzii 1.2 s dátovou priepustnosťou okolo 720bit/s, až tri krát väčšiu dátovú priepustnosť/2.1Mbit/s/.Vďaka tejto výhode dáta prúdia omnoho rýchlejšie a dochádza tak k ďaleko väčšej výdrži batérií moderných mobilných zariadení , pretože naviazanie dátového spojenia a samotný prenos je vcelku energeticky náročný a každé jeho skrátenie je pre batérie veľkým plusom.

Čo je Bluetooth?

Výkonnosť u všetkých špecifikácií bluetooth je označovaná ako trieda a udáva maximálny dosah pripojenia pri prenose dát. Všetky dosahy sú iba teoretické a môže ich ovplyvňovať celá rad vecí ako je napríklad zástavba, podmienky počasia atď.
  • Class 1. - 100 metrů (100 mW)
  • Class 2. - 10 metrů (10 mW)
  • Class 3. - 1 metr (2,5 mW)
Bluetooth pracuje v ISM pásme 2.4 Ghz rovnako ako napr. Wi-fi, ale ku spojeniu používa úplne iné metódy a tak sa vzájomne nerušia.

Čo je Bluetooth?

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 12

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Čo je Bluetooth?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.