Preposlať FireWire

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

FireWire

13.06.2007 | Martin Kubelka | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

Firewire je pôvodne certifikovaná značka spoločnosti Apple Inc. pre medzinárodný štandard komunikačného rozhrania IEEE 1394.

Firewire je pôvodne certifikovaná značka spoločnosti Apple Inc. pre medzinárodný štandard komunikačného rozhrania IEEE 1394. Ide o sériovú zbernicu používanú najmä pre prepojenie osobného počítača, notebooku alebo zariadení podobného typu prevažne zostavených pre zaznamenávanie obrazu, zvuku a videa. V neskoršej dobe sa toto rozhranie začalo používať i k pripájaniu externých pevných diskov.

FireWire

Firewire ponúka asynchronný vysoký prenos dát, ktorým v dobe svojho uvedenia v roku 1995 úplne nahradila externé SCSI rozhranie, ktoré bolo na tú dobu dovtedy najrýchlejším rozhraním. Najmä oproti SCSI rozhraniu zvíťazila vďaka oveľa jednoduchšiemu systému káblov. Ešte v dobe sériovej zbernice USB 1.0/univesral serial bus/, ktorá mala teoretickú priepustnosť 12 Mbps, viedla v rýchlosti prenosu so svojimi 400 Mbps.Túto rýchlosť prekonal až príchod USB 2.0, ktorý má priepustnosť 480 Mbps a je dnes najpoužívanejšou zbernicou, ktorá sa najčastejšie implementuje v osobných počítačoch, notebookoch a ostatných multimediálnych zariadeniach vyžadujúcich veľký tok dát.

FireWire

Oproti pôvodne používanému rozhraniu SCSI dokáže firewire pripojiť až 63 periférnych zariadení a to v nekruhovej typológii, čo umožňuje zariadeniam peer-to -peer/rovný s rovným/ komunikáciu nezávislú na vonkajších zásahoch CPU alebo systémovej pamäti.Firewire podporuje tiež technológie plug and play/pripojenie zariadenia bez nutnosti inštalácie akýchkoľvek ovládačov/ a technológie hot swap/pripojenie zariadenia za chodu systému bez nutnosti reštartu/. Pripojeným perifériám tak dodáva až 45 Wattov na jeden port pri napätí až 30 voltov, čo umožňuje pripojeným perifériám pracovať bez nutnosti napájania na externý zdroj.

FireWire

Rozhranie firewire je automaticky podporované u všetkých novších operačných systémov ako sú FreeBSD. Linux,MacOS 8.6 a vyššie, Windovws XP a Windows Vista. U týchto operačných systémov nie je nutné pre toto rozhranie žiadnych zvláštnych ovládačov, pretože sa obsluhujú samé.

FireWire

U operačných systémov Max OS X, Linux a Windows XP je toto rozhranie použiť k sieťovému pripojeniu. Buď k prepojeniu na priamo jedným káblom medzi dvomi počítačmi alebo pomocou hubu v prípade spojovania viacerých počítačov naraz.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 3

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku FireWire


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.