Preposlať Co je to JAVA?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Co je to JAVA?

08.06.2007 | Jakub Jáchym | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

JAVA:Java je objektovo orientovaný programovací jazyk, ktorý vyvinula firma Sun Microsystems a predstavila 23. mája 1995.

JAVA:Java je objektovo orientovaný programovací jazyk, ktorý vyvinula firma Sun Microsystems a predstavila 23. mája 1995. Java je jedným z najpoužívanejších programovacích jazykov na svete. Vďaka svojej prenositeľnosti je používaný pre programy, ktoré majú pracovať na rôznych systémoch počínajúch čipovými kartami (platforma JavaCard), cez mobilné telefóny a rôzne zabudované zariadenia (platforma Java ME), aplikácie pre desktopové počítače (platforma Java SE) až po rozsiahle distribuované systémy pracujúce na množstve spolupracujúcich počítačov rozmiestnených po celom svete (platforma Java EE). Tieto technológie sa ako celok nazývajú platforma Java. Dňa 8. mája 2007 Sun uvolnil zdrojové kódy Javy (cca 2,5 miliónov riadkov kódu) a Java bude ďalej vyvíjaná ako open source. Existuje niekoľko teorií o pôvode mena tohoto jazyka, jedna z nich špekuluje išpiráciou obľúbeným kofeinovým nápojom hlavných programátorov. Jazyk Java™ bol pôvodne navrhnutý pre použitie na malých zariadeniach, v spotrebnej elektronike, ako sú televízory, videá, audio súpravy apod. Ale počas svojho vývoja viac a viac smeroval k použitiu na desktopových systémoch. Aplikácie obyčajne potrebujú k svojej prevádzke veľké množstvo knihovní. Ich počet sa stále rozširuje a ďalej sa prispôsobujú potrebám serverových aplikácií. Tento vývoj je určite dobrý, ale Java™ týmto prestala byť vhodnou pre použitie v „malých“ zariadeniach s obmedzenými zdrojmi. Preto bol v roku 1998 vo firme Sun Microsystems zahájený vývoj novej verzie, určenej pre „veľmi malé“ zariadenia so silne obmedzenými zdrojmi. Tieto prístroje majú často len niekoľko desiatok až stoviek kB pamäte. Vznikla špecifikácia jazyka označovaného ako Java ME™ (Java Mobile Edition, skôr tiež označovaná Java2ME™). Ten je kombináciou technológií a špecifikáciou takých, aby ich bolo možné skombinovať pre vytvorenie systému, ktorý presne zodpovedá cielenej platforme. Ako už napovedá samotný názov, jedná sa o systém zameraný hlavne na mobilné zariadenia, ktore sa, ako už bolo povedané, svojim výkonom ani ďalším hardwarovým vybavením nemôže rovnať klasickým stolným počítačom.

Co je to JAVA?

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Co je to JAVA?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.